109,5 TL
Standart Teslimat : 04 Ekim - 07 Ekim
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Yadigr-ı Hürriyet Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu'ndan Meşrutiyet Kartpostalları ve Madalyaları Kitap Açıklaması

 


Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu'ndan Meşrutiyet Kartpostalları ve Madallayaları

Postcards and Medal from the Collection of Orlando Calumeno

2. Abdülhamid'in otuz yılı aşkın süredir devam eden İstibdad rejimine son veren 1908 Devrimi, Osmanlı Devleti'ni oluşturan farklı unsurların kendi milli kimliklerinin üzerini örtmeksizin giriştikleri ilk ve son siyasal harekettir.1789 Fransız Devrimi'nin 'Hürriyet, Eşitlik, Kardeşlik' sloganlarının yanında 'Adalet' sloganının da öne çıkarıldığı devrim, bir bakıma gecikmiş bir Fransız Devrimi'dir ve 'Cumhuriyet'e giden yolun da başlangıcıdır.

1908 Devriminin 100. yıldönümünde yayınlanan bu kitapta, Doç. Dr. Aykut Kansu tarafından yazılmış, devrim sürecini aktaran ve sonuçlarını değerlendiren bir metnin yanı sıra,300'e yakın kartpostal, madalya, fotoğraf, afiş, hatıra obje yer almaktadır. Manastır'daki Bulgar çetelerinden, Selanik'te anayasanın ilanını, İstanbul Tarlabaşı'nda, İzmir Ermeni mahallesinde, Amasya ve Maraş'taki kutlamaları resmeden, bazısı Osmanlıca, Ermenice, Rumca, Ladino ve Fransızca olmak üzere 5 dilde hazırlanmış kartpostallara; Anayasanın yeniden yürürlüğe konması nedeniyle basılmış resmi ve gayrıresmi madalyalara; tütün tabakasından kibrit kutusu kaplarına, saatlere kadar uzanan çok çeşitli görsel malzeme, devrim süreci hakkında daha somut bilgi edinmemizi sağlarken 'hürriyet' coşkusunu da günümüze taşıyor.Sayfa Sayısı: 228

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe / İngilizce
Yayınevi: Birzamanlar Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

17.05.2020

Arşivlik

Baskı kalitesi ve içeriği ile çok güzel bir çalışma. Editörü Osman Köker alanında yetkin, bu işe gönül vermiş bir isim. İhtiva ettiği görseller nedeni ile meraklısının arşivinde bulunmalı.

26.02.2016

harika

Eğer meşrutiyet dönemi ile ilgileniyorsanız mutlaka edinmeniz gereken ve parasını fazlasıyla hakeden bir kitap,aldığım ürünler hakkında  yorum yazmaya üşenen  beni bile yorum yazmaya teşvik etti gerçekten, Ayrıca kitap hem içerik olarak dolu dolu hem boyut olarak baya hacimliymiş.Sağolasın idefix...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.