Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Veda - Esir Şehirde Bir Konak

Veda - Esir Şehirde Bir Konak

Veda - Esir Şehirde Bir Konak

8/10 - 80 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Yayınevi :

Everest Yayınları , Roman Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Ayşe Kulin, Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde, işgal altındaki İstanbul'da bir konakta yaşananları anlatıyor bu kez. Son Maliye Nazırı ve ailesi aracılığıyla o dönemin resmini çizen Veda, çökmekte olan bir tarih ile yeni bir gelecek arayan Milliciler arasında sıkışan o dönem Osmanlı aydınının da öyküsünü dile getiriyor.

Ayşe Kulin'in her zamanki ustalıklı ve sürükleyici üslubu ile okurlarının elinden bırakamayacakları bir kitap bu. Günümüz Türk edebiyatında neredeyse eşsiz olan, biyografik veriler ile roman tekniğini birleştirmekteki ustalığını bir kez daha sergileyen Kulin, bu kez bir İstanbul öyküsü bir imparatorluk tarihini birlikte ele alıyor.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 390

Baskı Yılı: 2016


Ciltli:

Sayfa Sayısı: 390

Baskı Yılı: 2007


Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2007

Sayfa Sayısı : 390

Dil : Türkçe

ISBN: 9789752894402

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Mesele'nin Yorumu

Michel Tournier Veda Yemeği romanını “İki Şölen ya da Anma Töreni” başlıklı bir masalla bitirir. İsfahan Sarayı’na yeni bir aşçı aranmaktadır. Nihayet aynı yetenekte iki aşçı birden bulunur; sırayla deneneceklerdir. İlk aşçı kurduğu şölen sofrasıyla bütün ahaliyi büyüler, ikinci hafta sırası gelen diğeri de marifetini sergileyince görülür ki her ikisinin de yaptığı yemekler çeşidinden lezzetine dek aynı. Ancak ikinci aşçı kabul edilir saraya. Çünkü birinci şölen bir olaydır, ikincisiyse bunu anma töreni ve eğer birincisi anılması gereken bir şeyse, bu anılırlığı ona sağlayan ikinci şölendir. “Böylece,” der anlatıcı, “tarihteki kahramanlıklar, doğdukları kirli ve şüpheli kabuktan ancak daha sonraki kuşaklarda onları sürdüren kutsal anılar sayesinde kurtulurlar. Çünkü kutsal ancak tekrar yoluyla vardır ve her tekrarda değeri biraz daha artar”..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (25)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Başarılı.

Ayşe Kulin bu kitapta İstanbul´un işgalinin bir aileye nasıl yansıdığını çok etkileyici bir dille anlatmış. Ayrıca Ayşe Kulin´in Türkçeyi müthiş bir şekilde kullandığını da belirtmeliyim. Çok akıcı bir dili var, kitabın nasıl bittiğini anlamayacaksınız.

Veda..

Mükemmel bir kitap. Osmanlı´nın çöküşü tüm çıplaklığıyla aktarılmış. Cumhuriyete geçişte yaşanan tüm eziyetler ve hele de Sarıkamış öyle güzel, incelikle anlatılmış ki Sarıkamış´ı iliklerime kadar yaşattı bana...  Kesinlikle okunması gereken bir kitap. Okurken gözyaşlarına boğuldum.

Harika..

Okuduğum en iyi kitaplardan biri. Okurken içinde yaşadığınız bir hikaye.