4/5 - 88 Kişi Yorum Yap
27,3 TL
42,0 TL %35
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 19 Nisan - 24 Nisan
Standart Teslimat’ta 125 TL üzeri kargo bedava!

Veda - Esir Şehirde Bir Konak Kitap Açıklaması

Ayşe Kulin, Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde, işgal altındaki İstanbul'da bir konakta yaşananları anlatıyor bu kez. Son Maliye Nazırı ve ailesi aracılığıyla o dönemin resmini çizen Veda, çökmekte olan bir tarih ile yeni bir gelecek arayan Milliciler arasında sıkışan o dönem Osmanlı aydınının da öyküsünü dile getiriyor.
Ayşe Kulin'in her zamanki ustalıklı ve sürükleyici üslubu ile okurlarının elinden bırakamayacakları bir kitap bu. Günümüz Türk edebiyatında neredeyse eşsiz olan, biyografik veriler ile roman tekniğini birleştirmekteki ustalığını bir kez daha sergileyen Kulin, bu kez bir İstanbul öyküsü bir imparatorluk tarihini birlikte ele alıyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Mesele'nin Yorumu

Michel Tournier Veda Yemeği romanını “İki Şölen ya da Anma Töreni” başlıklı bir masalla bitirir. İsfahan Sarayı’na yeni bir aşçı aranmaktadır. Nihayet aynı yetenekte iki aşçı birden bulunur; sırayla deneneceklerdir. İlk aşçı kurduğu şölen sofrasıyla bütün ahaliyi büyüler, ikinci hafta sırası gelen diğeri de marifetini sergileyince görülür ki her ikisinin de yaptığı yemekler çeşidinden lezzetine dek aynı. Ancak ikinci aşçı kabul edilir saraya. Çünkü birinci şölen bir olaydır, ikincisiyse bunu anma töreni ve eğer birincisi anılması gereken bir şeyse, bu anılırlığı ona sağlayan ikinci şölendir. “Böylece,” der anlatıcı, “tarihteki kahramanlıklar, doğdukları kirli ve şüpheli kabuktan ancak daha sonraki kuşaklarda onları sürdüren kutsal anılar sayesinde kurtulurlar. Çünkü kutsal ancak tekrar yoluyla vardır ve her tekrarda değeri biraz daha artar”..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%72,8
%21
%1,2
%1,2
%3,7
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

01.12.2020

akici bir roman

Roman orgusu yanında tarihi bilgiler de icerdiginden sıkılmadan tarih bilgilerinizi de pekistiriyorsunu,

01.10.2020

Okunmalııı

Kesinlikle herkesin okuması gereken çok güzel bir Roman. Ayrıca hızlı kargo için teşekkürler

26.09.2019

Severek okudum.

Dönem hikayesi. Akıcı ve anlatımı çok hoş bir kitap. Devamı olan umut u da hazır da bulundurun, çünkü bittiğinde hem üzülmüş hem merak ediyor olacaksınız.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.