19,6 TL
Standart Teslimat : 28 Kasım - 01 Aralık
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Üç Temel Mesele Kitap Açıklaması

 

Bazı meseleleri açıklamak ve enine boyuna incelemek kaçınılmazdır. Tartışma konusu olmuş Cuma namazı ile ilgili sonradan ortaya atılmış ve zuhr-u Ahir, Teravih ve Nafile hac ve Umre yüz yıllardır taassubi bir şekilde Müslüman tartışmışlardır. Bundan dolayı söz konusu meseleler vuzuha kavuşturulması gereken mevzulardır.

Zira Müslümanları Kur'an ve Peygamberin sünnetine yöneltmek, bid'at ve hurafelerden uzaklaştırmak her bilen insanın görevidir. "İndirdiğimiz apaçık delilleri ve hidayeti kitap'ta açıklamamızdan sonra onları gizleyenler var ya, işte onlara hem Allah lanet eder, hem de bütün lanet etme konumunda olanlar lanet eder." (Bakara, 2/159.) "Kime bir ilimden sorulur da onu saklarsa, kıyamet gününde ağzına ateşten bir gem vurulur." (İbni Mace, Sünen, Mukaddime 24, Ebu Davud, Sünen, İlim 9, Tirmizi, İlim 3)" İlim konusunda cimri davranmayın ve başkalarına öğretmekten geri durmayın.

Onu birbirinizden gizlemeyin. Çünkü ilmi gizlemekle yapılan hıyanet, malda yapılan hıyanetten daha büyük günahtır."( Cami'üs-Sağir Muhtasarı, Terceme ve Şerhi, 2/234, No: 1808.) Ebu Zer ensesini işaret ederek: "Şuraya kılıcı koysanız, başımı kesmenizden önce Hz. Peygamberden duyduğum bir hadisi iletebileceğimi bilsem bunu yaparım" (Buhari, İlim 10.) demiştir. Hasan basri de dedi ki: "Allah'ım! Bize haber verilmiş olan şu çerçöpü (değersiz insanları) san şikâyet ediyoruz. Onlara cevap verecek olsak, anlamazlar. Susup onlara cevap vermezsek, onları şiddetli bir acizliğe ve cehalete havale etmiş oluruz. Allah'a yemin olsun ki, eğer Allah'ın âlimlerden ilimleri hususunda almış olduğu söz olmasaydı, onlara asla hiçbir şeyi haber vermezdik." (İbni Abdilber, Camiu Beyani'l-İlimi ve Fadlihi, s. 15.) Bundan dolayı boynumuza yüklemiş bu ağır yükü ifa edip sorumluluğumuzu yerine getirme umuduyla, ihtilafa sebep olan bu meseleleri gündemimize alıp sonuca ulaştırmayı gerekli gördük. Zira çoğu zaman meselelerin büyüyüp içinden çıkılmaz hale gelmesi ve büyümesi, ehlinin susmasından veya ehil olmayanların konuşmasından kaynaklanmaktadır. Kusur ve günahlarına bakmadan mağlup kalbim bunları sunmayı gerekli gördü. Oysa malım evlerin kapılarının açılmasına bile gerek duyulmayacağı ve çekememezlikten dolayı hep birbirini geçmek isteyen kimselerin dahi aldırmayacağı kadar değersiz olmakla birlikte bu işe kalkıştım. Ümit ederim ki, Allah bu mevzuda yazdıklarımızı faydalı kılar. Zira bu mevzulardan dolayı pek çok Müslüman sıkıntı çekmektedir.


Muhammed Zeki Kurt

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.