121,8 TL
Standart Teslimat : 01 Şubat - 04 Şubat
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Tutunamayanlar - Bütün Eserleri - 1 Kitap Açıklaması

 

Okurken eserde yer alan karakterler için “Evet, bu kişi aynı ben!” diyebileceğiniz bir roman okumak ister misiniz? Geçmişten bugüne herkesin tutunamadığı herhangi bir olayı farklı bir bakış açısı ve anlatım tekniğiyle irdeleyen Oğuz Atay; okuyucuların kendini bulabileceği, insanın iç dünyasına ve bu dünyanın karmaşıklığına bir anlamda yol gösterici nitelikteki Tutunamayanlar romanıyla karşımıza çıkıyor. Gelin, okuru düşündürmeye yönelik çokça anlatımın bulunduğu ve yazıldığı dönem Türk edebiyatına yeni bir soluk getiren Tutunamayanlar adlı eserin içeriğine birlikte göz atalım.

 

“Tutunamayanlar” isimli kitabı neden okumalıyız?

Türk edebiyatında çığır açan ve çok satanlar listesinde yerini koruyan Oğuz Atay’ın ünlü eseri Tutunamayanlar, hayattaki mücadeleyi asla bırakmamak gerektiğini çarpıcı şekilde anlatarak okuyucuların beğenisini kazanmış bir roman. Eser, bir intihar olayı ile başlıyor ve bu olayın çevresinde gelişen olayları farklı anlatım teknikleriyle işliyor. Türk diline hâkimiyeti ve dil bilgisi oldukça gelişmiş olan yazar, romanında bu yeteneğini öne çıkararak dili farklı şekillerde kullanıyor. Oğuz Atay, tutunamamaya geniş bir perspektiften bakarak anlattığı romanında, hayatta kendine yer edinebilmek için mücadeleyi bırakıp yılmamak gerektiği mesajını veriyor. Ünlü yazar 724 sayfalık eserinde tutunamamayı tek bir spesifik olaya bağlamak yerine okuyucuya bırakıyor. Siz de kendinizden bir parça bulacağınız eseri okuyarak hayat mücadelesi üzerine düşünebilirsiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi mezunu Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar adlı eserinin 1970 yılında TRT Roman Ödülü’nü kazandığını biliyor muydunuz? Peki, romanın postmodern tarzda yazılmış ilk roman olma özelliğini taşıdığını daha önce duymuş muydunuz? Yazar, Türk diline çok hâkim olmasına rağmen eserde bilinçli olarak yazım yanlışları yapar. Bu durum ise eseri okumayı biraz zorlaştırır. Bilinç akışı tekniği ile kurgulanan roman, Türk edebiyatına yeni bir soluk getirir. Birçok yazar ve okuyucuya göre Modern Türk edebiyatının en önemli eseri olarak sayılan Tutunamayanlar, son derece üst düzey bir dil ile yazıldığından yalnızca birkaç dile çevrilir. Eser Almancaya, “The Disconnected” adıyla İngilizceye ve “Het Leven in Stukken” adı ile Flemenkçeye çevrilir. Hatta eser, Hollandalı çevirmenine ödül kazandırır. 1972 yılında yayımlanan ve eleştirmenler tarafından tartışmalara maruz kalan roman, UNESCO tarafından 20. yy Türk edebiyatının en seçkin eseri olarak kabul edilir.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Siz de Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar isimli romanını okuduktan sonra yazarın çok sevilen diğer romanlarından “Bir Bilim Adamının Romanı”, “Tehlikeli Oyunlar” ve “Eylembilim” eserlerine göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

21.01.2022

Tavsiye ederim

Daha 100. Sayfadayım ama daha en başından belli kitabın muhteşemliği. Tasvirleri, iç monologlarıyla en çok ilgimi çekti bu kitap. Uzun anlatımlar ve iç çatışmaları seven herkese tavsiye ederim.

11.01.2022

Değişmeyen kalite

İlk gençlik yıllarımda ben de aynı kitabı aynı yayınevinden okumuştum şimdi oğluma da kapakta basımda hiç farklılık olmadan aynı kitabı aldık çok güzel bir nostalji

30.12.2021

Etkileyici

Kitapseverlerin okuması gerekli kült eserlerden, kütüphanenizde bulunmalı.. bakış açısı sizi etkileyecek bir kitap.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.