3,5/5 - 5 Kişi Yorum Yap
27,3 TL
42,0 TL %35
Standart Teslimat : 22 Ocak - 26 Ocak
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Tavan Arasındaki Buda Kitap Açıklaması

 


"Kitabın elmas hali."
Guardian

"Kocalarımızı ilk gördüğümüzde onları kesinlikle tanıyamayacağımızı bilmiyorduk. Bize gönderilen fotoğrafların yirmi yıl önce çekildiğini bilmiyorduk. Bize yazılan mektupların kocalarımız değil, mesleği yalan söyleyip gönülleri fethetmek olan, güzel el yazılı kişiler tarafından yazıldığını bilmiyorduk. Suyun ötesinden isimlerimizle bize seslenildiğini ilk duyduğumuzda birimizin eliyle gözlerini kapatıp arkasını döneceğini ama diğerlerimizin başlarımızı öne eğip kimonolarımızın eteğini düzelterek sakin ve ılık güne adım atacağını bilmiyorduk. Burası Amerika, diyecektik kendimize, endişelenmeye gerek yok. Ve yanılmış olacaktık."

Natıonal Book Award 2011 Finalisti
Pen / Faulkner 2012 En İyi Roman Ödülü
"Yılın En İyi Kitabı" Vogue, Boston Globe


Japonya'dan San Francisco'ya giden gemiye bindiler hep birlikte, ellerinde kocalarının birbirinden yakışıklı fotoğraflarıyla. Gelindi onlar; yabancı topraklarda, dükkan, bağ bahçe sahibi kocalarıyla kuracakları refah yaşamın hayaline kapıldılar -çünkü onlara bunun sözü verilmişti. Sonra kocalarını gördüler; ilk şoku yaşadılar, ilk geceyi atlattılar. Müstakbel kocalarının onlara yalan söylediğini, evlerinin hanımı olmayacaklarını öğrendiler; çok ama çok çalıştılar, tarlalarda iki büklüm mahsül topladılar, beyaz tenli uzun boylu kadınların yerlerini sildiler, çamaşırlarını yıkadılar, yemeklerini yaptılar, erkeklerine hizmet ettiler. Çocuk doğurdular; bir, iki, beş, on. O çocuklar büyüyüp de kimliklerini reddettiğinde üzülmemeye çalıştılar. Yeni topraklar sonunda memleketleri oldu. Ve savaş gelip çattı bir gün, yeni memleketlerinde "düşman" oldular.

Julie Otsuka'nın 2011 National Book Award finalisti romanı TAVAN ARASINDAKİ BUDA yüz yıl kadar önce gemiyle Japonya'dan San Francisco'ya "fotoğrafla eşlenmiş gelinler" olarak getirtilen bir grup genç kadının yürek burkan öyküsünü, şiirsel bir etkileyicilik ve hiddetle aktarıyor.

"Büyüleyici."
Vogue, Chicago Tribune, Elle

"Başyapıt."
Boston Globe
Sayfa Sayısı: 168

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Domingo Yayınevi

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Tarihi güçlüler yazdığında, edebiyatla karşılık verdik. Julie Otsuka’nın Tavan Arasındaki Buda’sı işte böyle bir edebiyat ürünü.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%40
%40
%0
%20
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

18.10.2020

Iyi kitap

Acının dili dini ırkı yok hep aynı gözyaşı okudukça gözleriniz dolacak

03.01.2014

Çok acı çok gerçek

Belgesel tadında roman. Anlatılan çok acı bir o kadar da gerçek. Japon, Çinli, Arap, Ermeni olması önemli değil, dram hep aynı.

16.10.2012

Japonya´ya bir adım daha

Zaten büyük bir saygı duyduğum bir millet Japonlar. Şimdiye kadar hiçbiryerde duymadığım bir yaşanmışlığı anlatıyor bu kitap. Yemek yerken önüme serdiğim gazetede okudum tanıtımını. Hemen not aldım. İnternetten 18 sayfasını okudum. Hemen sipariş listesine ekledim. Okudukça boğazım düğümlendi, gözlerim nemlendi.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.