33,5 TL
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 20 Ağustos - 23 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Tarihi Yargılıyorum Kitap Açıklaması

 


Dünyanın neresinde, ne zaman doğmuşsak doğalım, annelerimiz, babalarımız, dinlerimiz, devletlerimiz bize bir geçmiş giydiriyor. Onlar giydirdikçe biz de ha babam giyiniyoruz. Çoğumuz, geçmişin elbiselerini günümüz terzilerinin dikmesini yadırgamadan kabullenmekle kalmayıp, elbiselerimizi bedenimizden ayırt bile edemiyoruz.

Tarihimize nasıl baktığımızı gözden geçirdiğim bu kitapta kendimizi yargılamamızı yargılıyorum. Tarihimize bakıp “Biz buyuz,” diye sunulanları sorguluyorum.

Asırlardır sürdürdüğümüz alışkanlıklarımızdan kurtulup, tarihten özgürleşip, kendimize farklı bakmaya başlamamızla, nereden gelip nereye gittiğimizin serüveninde, yaşadığımız tarihin de yolunu değiştirebiliriz.

Gündüz VassafSayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 2007


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

31.10.2015

Bakıç Açısı Farkı

Gündüz Vassaf ın olaylara ve olgulara çok değişik bir bakıç açısı var. Tarihi nasıl değerlendirmemiz ve yargılamamız gerektiğini öğreten muhteşem bir eser. Mutlak okunmalı

28.08.2008

Yargılı yorum

Başlık her ne kadar "Tarihi Yarglı-yorum" olsa da, Vassaf aslında kendi çağını,günceli yargılıyor. Bilginin tahrifatı konusunda çok çarpıcı ve ufuk açıcı noktalara değinmiş (en azından uzman olmayanlar için göz açıcı nitelikte). "Sözden yazıya, yazıdan söze" bölümü bence kitabın kilit noktası. Elimizin altından gerçekliğin nasıl kayıp gittiğini gösteriyor.
Bilginin tahrif edilmesi ve gelecekte tarihsiz toplumlar olabileceğimiz konularında bir dünya vatandaşı olarak hassasiyetlerini dile getiren Vassaf, kitabın ikinci bölümünde de tarihe barışçıl bir yaklaşım önermiş. Kesinlikle okumaya değer...

01.01.2008

Tarihi Bilmeyenler ve Hiçler

"Tarih, gerçeklerden zarar görecek kimsenin kalmamasıyla gün ışığına çıkar" diyor yazar. Ve bu kitabın sayfaları ilerledikçe hep merakımı celbeden "Acaba bizim okuduğumuz tarih ne kadar doğru "sorumun cevabını da almış oluyorum.TARİHİ YARGILI YORUM başlığı ile yazılmış olan bu kitap yine yazarın sıradışı bakış açısını tam şekilde ifade ettiği bir kitap kanaat-i acizanemce. Kitabın isminde bile bir enteresanlık hemen kendini gösteriyor. Tarihi yargılıyorum onu eleştiriyorum anlamının çıkacağı gibi kelimeler ayrı ayrı okununca tarihi yargılı yorum yani tarihi yargılayan bir gözle yapılan yorum anlamı çıkmakta. Bildiğimiz ya da bilmediğimiz tarihi bir çok gerçeğin ne kadar da farklı şekilde yazıldığını ve tüm dünya insanlarına ne kadar da alakasız şekilde bir tarih anlatıldığını yazan yazarın verdiği örnekler bir hayli çarpıcı.<br>
<br>
Kitaptan Zeberced Bazı Notlar<br>
<br>
Tarihte neyin önemli olduğu Google'ın elinde. Aramalar sonucunda istenilenin aranılan olup olmadığına bakmadan, bu arama sonucunda çıkan bilginin tahrife uğrayıp uğramadığına bakmadan alınması yüzünden söylemiş bu cümleyi<br>
<br>
Anlık doyumlara kanalize olmamız sonsuz doyumları yaşamamıza engel oluyor.<br>
<br>
Bu kitap da yazarının Gündüz Vassaf olması sebebiyle değil, içerisindeki yazılanların insana gerçekten farklı bir bakış açısı kazandırması hasebiyle benden tam not aldı. İfadem biraz kitap yorumları yazan kültür sanat köşe yazarları gibi oldu ama kitap on numara ben ne yapayım:)

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.