21,2 TL
Standart Teslimat : 15 Ağustos - 18 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Taras Bulba Kitap Açıklaması

 


Ölü Canlar, Bir Delinin Güncesi, Palto ve Müffettiş, "Rus edebiyatının babası" olarak kabul edilen Nikolay Vasilyeviç Gogol'ün başyapıtlarındandır; ama Taras Bulba'nın, bu büyük ustanın yapıtları arasında çok farklı ve özel bir yeri vardır.

Güçlü ve yiğit Taras Bulba önderliğindeki Kazakların Polonyalılara karşı isyanını ve Taras Bulba'nın iki oğlunun yargılanışını konu edinen bu tarihsel öykü, Ukrayna'nın Kazak gelenekleri ve zengin halk kültürüyle beslenerek yetişen Gogol'ün, Ukrayna şarkılarının sevinç ve hüznüne duyduğu derin sevginin, Kazakların geçmişine duyduğu bağlılığın ürünüdür.

1835 yılında yayımlanan Mirgorod Öyküleri arasında yer alan Taras Bulba, aynı zamanda yazarın XIX. yüzyıl Rusyası'nın baskıcı ortamından geçmişe sığınışının bir ifadesidir. Nitekim, bu destansı öykünün kahramanı, Gogol'ün o çok iyi tanıdığımız bürokratlarından, delilerinden ve sahtekârlarından çok farklı bir karakterdedir.
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 176

Baskı Yılı: 2013


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 131

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

10.12.2019

Rusyayı seven, Ortodoksluğu koruyan Kazaklar

Kazaklar, Ukrayna ve Güney Rusya yerli halklarının karışımı ile 15. yüzyıl dolaylarında Don ve Dinyeper nehirleri civarında ortaya çıkan etnik topluluk.İşte Nikolay Gogol'da bu romanında bu Kazaklardan bahsediyor.Taras bulba adındaki acımasız, duyarsız,eşine karşı kaba bir karakter iki oğlu için Rusya için savaşıyor, Ortodoksluğun koruyuculuğu için savaş fakat unuttuğu şeyler vardır.Bunlar aile hayatı, oğul sevgisini,eş sevgisidir.Annelerinin gözü gibi sevdiği bir genç oğlu Lehlerle savaşırken can vermiş diğer oğlunu ise hiç pahasına kendi öldürmüştür.Acımasız bir zamandan bahsediyor.Savaşlar ,yıkımlar,din savaşları,tavuk öldürür gibi insanlar öldürmelerin olduğu çetin bir dönem.Slav Kazaklar Ruslar için savaştı ve onların koruyuculuğunu üstlendi.Muhteşem bur bir roman.Kesinlikle tavsiye ederim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.