39,2 TL
Standart Teslimat : 28 Mayıs - 31 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Tam Benim Tipim Kitap Açıklaması

 


"YILIN EN İYİ KİTAPLARINDAN" Amazon

"Büyüleyici... Gerçek ve mizah arasında mükemmel bir denge yakalıyor. Bu kitabı okumak bakışınızı değiştirecek." Time Out


Tam Benim Tipim bir font kitabı. Binlerce fontu alt alta sıralayan katalogvari bir kitap değil -öyle olsa muhtemelen bir uluslararası çoksatan olamazdı. Tersine; gerçek öyküler üstüne kurulmuş hayli eğlenceli bir kitap elinizdeki. Gutenberg'in ilk harf kalıbını dökmesinden, Steve Jobs'ın onları bilgisayarımızın font menüsüne doluşturup "modern zaman font salgınını" başlattığı ana, pek çok şaşırtıcı ve hatta kimi zaman büyüleyici öykünün kahramanı bu kitapta bahsedilen fontlar.

Helvetica neden ve nasıl bütün dünyayı istila etti ya da daha romantik bir deyişle, "şehirlerin parfümü" haline geldi? IKEA'nın fontunu değiştirmesi nasıl oldu da "İsveç kaynaklı en büyük infial" olarak anılacak bir toplumsal tepkiye sebep oldu? Obama'yı Beyaz Saray'a bir font taşımış olabilir mi? Neden 30'ların Art Deco'su Amy Winehouse'a böylesine yakışıyor? Bir fontu, bir ülkeye, bir dine, bir döneme, bir mesleğe ya da bir duyguya has kılan şey tam olarak nedir? Arial'ın dingin kim(liksiz)liğinden, Times New Roman'ın pratik ciddiyetinden, Comic Sans'ın rahatsız edici hafifliğinden - ve kullanımını yasaklama kampanyasından- kimler sorumlu? Trajan'ı bütün kötü film posterleri için vazgeçilmez kılan ne? Tüm zamanların en iyi ve en kötü fontları hangileri? Ve tabii, kaçınılmaz soru; seçtiğin font senin hakkında ne söylüyor?

Tabelalardan menülere, havalimanlarından giysilerinizin etiketlerine, baktığınız her şeyi farklı görmenizi sağlayacak bir kitap Tam Benim Tipim.

"Eğer öğle yemeğindeki kaşığın şeklini hatırlıyorsanız, şekli yanlış demektir," Adrian Frutiger, iyi bir fontun farkedilmez olması yönünde görüşünü paylaşırken…Sayfa Sayısı: 353

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Domingo Yayınevi

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Geçen yıl Patti Smith kitabı ile gönülleri fetheden Domingo, bu yılı da Simon Garfield'in Tam Benim Tipim, Bir Font Kitabı ile şenlendiriyor. Kitabın başlığından yola çıkarak sakın olaki bu kitabı sadece fontlarla profesyonelce ilgilenenlere yönelik bir çalışma zannetmeyiniz..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

28.02.2022

Kitap Hasarlı Geldi

Kitabın kapağında ezikler var.Eli boyalı olan birisi tutmuş olsa ki boya izleri var.Bu kitapla birlikte birde tipografinin temelleri kitabı aldım onun arka kapağında çizikler var olabilir fakat bu kitap baya hasarlı geldi.

13.12.2020

Fontlara yolculuk

Fontlat hakkında en geniş kapsamlı kitap. Hem sıkmadan bir hikaye şeklinde ve ilginç bilgilere yer verilmiş. Yazı, kaligrafi, tipografi ve fontlara karşı ilginiz varsa okumanızı tavsiye ederim.

27.03.2013

Meraklısına

Uzunca bir süre aynı türden kitaplar okuduktan sonra biraz değişiklik olması birazda kafamı dağıtması için aldığım bir kitaptı. Açıkçası fontlar benim ilgi alanıma girmemesine rağmen okudum. Kitap aslında bu konu ile ilgilenenlere bir kaynak olabilecek nitelikte ama konuyla hiç alakası olmayan benim gibi kişileri ise sıkacak bir tarzı var

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.