48,0 TL
Standart Teslimat : 25 Mayıs - 28 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Sinekli Bakkal Kitap Açıklaması

 

Sinekli Bakkal

İşlediği konu itibarıyla Osmanlı’nın son dönemlerini yakın bir gözle inceleme imkanı sunan Sinekli Bakkal, Halide Edip Adıvar’ın unutulmaz eserleri arasında yer alıyor. Dönemin siyasal, toplumsal ve kültürel yanlarını gözler önüne seren roman, aynı zamanda Doğu ve Batı’nın zıt yaşantısına eleştirel bir yorum getiriyor. Adıvar, romanında Doğu ve Batı’nın çatışmasını değil, sentezini savunuyor. Bunu da kitapta başkahraman olarak konumlandırdığı Rabia isimli karakter ile gösteriyor.

II. Abdülhamid’in himayesindeki İstanbul’a daha yakından bakacağınız bu eser ile Jön Türkleri de tanıyacak, sürgünlerin ardında bıraktığı yıkımlara şahit olacaksınız. Dönem romanlarını okumayı sevenler için ayrı bir öneme sahip olan Halide Edip Adıvar, en çok satan eseri Sinekli Bakkal ile de bu başarısını ispatlıyor.

Tevfik ve Emine’nin Aşkından Doğan Rabia

Olaylar, İstanbul’un Aksaray semtindeki Sinekli Bakkal sokağında geçiyor. Romanda bir orta oyuncusu olan Tevfik, bazen Karagöz kılığında bazen ise zenne kılığında oyunlar sergiliyor. Bu nedenle kendisine Kız Tevfik lakabı takılıyor. Emine ise imam olarak görev yapan bir adamın kızı olarak anlatılıyor. Tevfik ve Emine’nin aşkına karşı gelen baba, kızını Tevfik’e vermek istemiyor. Bunun üzerine Emine ve Tevfik kaçıyor. Baba imam ise kızını evlatlıktan reddediyor. Bir süre sıkıntılı bir hayat süren Tevfik ve Emine, Tevfik’in dayısının ölmesi üzerine kendilerine kalan bakkal dükkanını işletmeye başlıyor. Ancak bu, sahne tozu yutmuş olan Tevfik’e yeterli gelmiyor.

Bir gün Tevfik’i kendisinin taklidini arkadaşlarına yaparken gören Emine, bu durumu gururuna yediremiyor ve babasının evine dönme kararı alıyor. Baba, kızını affediyor; Emine de Tevfik’ten boşanmak için dava açıyor. Ancak Tevfik ve Emine boşandıktan sonra, Emine’nin hamile olduğu anlaşılıyor. Bu gebelik sonucu kişiliğini annesinden, sanatçı ruhunu ise babasından alacak olan güzeller güzeli kızları Rabia dünyaya geliyor. Dedesinin yönlendirmesiyle hafız olmaya hazırlanan Rabia, Tevfik sürgüne gönderildiği için babasını uzun süre tanımıyor.

Kitapta bir de Jön Türkler sahneye çıkıyor. II. Abdülhamid’in himayesine karşı gelen bu örgüt, çalışmalarını gizlice sürdürüyor. Tevfik, sürgün dönüşü bu cemiyete katılıp yeniden sürgün ediliyor. Fakat sonunda bu sürgün zaferle sonuçlanıyor.

Bunları Biliyor muydunuz?

Halide Edip Adıvar, Sinekli Bakkal’ı yıllarca yaşadığı İngiltere’de iken kaleme aldı. Bu nedenle romanın ilk basımı 1935 yılında İngilizce olarak yayımlandı. İngilizce adı The Clown and His Daughter (Soytarı ile Kızı) olan eser, bir yıl sonra Türkçe olarak basıldı. Halide Edip Adıvar, kitabın Türkçe versiyonunda değişikliğe giderek Türk okurları için ayrıca kurgulama yolunu seçti. Eser, 1942 yılı CHP Roman Yarışması’nda birincilik kazandı.

En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Türk edebiyatının unutulmaz yazarlarına ait dev eserlere yalnızca bir tık ile sahip olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kategorilerimizi inceleyip ürünleri sepetinize eklemek. Haydi, siz de çocuklarınıza miras olarak bırakabileceğiniz bu eserlere sahip olmak için beklemeyin!

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Halide Onbaşı’nın serüvenleri
Metin Celal

İpek Çalışlar’ın yeni biyografi çalışması Halide Edib (Everest yay.) Cumhuriyet tarihinin simge kadınlarından Halide Edip’in mücadelelerle, olaylarla, maceralarla dolu hayat hikayesini aydınlatıyor. Milli Mücadele ve Cumhuriyet’in kuruluşu sırasında yaşananları Halide Edip’in ekseninden bir kez daha okuyor, bilmediğimiz birçok gerçekle yüz yüze geliyoruz.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Özyaşamöyküsünün özünde bin hüzünlü kurgu: Türk kadınının moderniteyle imtihanı
Oylum Yılmaz

Türkçesi özyaşamöyküsü ancak yabancı kökenlisini kullanmak genel tercihimiz: Otobiyografi... İnsanlığın bireyleşme sürecinin önemli bir parçası otobiyografiler. Benlik bilincimiz geliştikçe otobiyografiler kaleme almaya başlamışız, yaşamöykülerimizi yazdıkça bireyselleşme sürecini tamamlamışız. 19.yüzyıldan itibaren romanla atbaşı gitmiş kişisel yaşamöyküleri. Ancak bugün dönüp geriye baktığımızda romandan farklı olarak otobiyografilerin işlevsel bir yönü de ortaya çıkmış: Tarihe ışık tutmak. Ancak hangi tarih, kimin ışığı, diye sorduğumuz noktada, bir yığın çelişik, çapraşık saptamalarla karşılaşmışız. Yaşamöyküsünü yazmak kolay değil, kişinin kendisiyle gerçek anlamda yüzleşmesinden daha zoru mu var...

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

24.02.2021

Halide Hanım

Bir Yahudi kadının Osmanlı’ya bakışını ve değerlendirilişini görmek için iyi bir kitap

27.11.2020

SİNEKLİ BAKKAL

Okunması gereken bir klasik... gayet güzel sadeleştirilmiş.

20.11.2020

Sinekli bakkal

Kitabı okurken kitabla birlikte o anları yaşıyorsunuz kesinlikle okunması gereken bir kitap

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.