11,4 TL
Standart Teslimat : 18 Ağustos - 21 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Şato Kitap Açıklaması

 

K., sözde kadastrocu olarak gizemli bir biçimde atandığı görevine başlamak üzere Şato dağının eteğindeki karla kaplı köye gelir. Şato’ya ulaşabilmek için sonu gelmez bir çabaya girer, günler geçtikçe umutsuzca hedefinden uzaklaşır.

Kafka’nın ölümünden sonra yayımlanan, bitmemiş romanı Şato’da, katlanan bir bürokrasi ağında kaybolan, iktidarın avına dönüşen bireyin zavallılık, dar kafalılık, yozlaşmışlıkla örülü bir dünyada geçen absürd öyküsü korkunç bir gerçeğe dönüşür.

Kafka’nın yapıtı, yirminci yüzyılın dehşetini ve kaygılarını simgeler; insanı en uç noktada yazıya işler.

Kafka’nın dünyası, insanın, gerçekte eline hiçbir şey geçmeyeceğini bilerek, banyo küvetinde balık avlamak gibi acı verici bir lükse kendini kaptırdığı, tanımlanamaz bir evrendir.

- Albert Camus -

Kafka’da sirenler susar. Belki de müzik ve şarkı onun için kaçıp kurtulmanın bir ifadesi ya da en azından kefaleti olduğu için. Hizmetçilerin ait olduğu şu küçük, hem tamamlanmamış ve gündelik hem de avutucu ve saçma orta dünyaya dair umudun kefaleti. Kafka korkunun ne olduğunu anlamak için dışarı çıkan oğlan çocuğu gibidir.

- Walter Benjamin -

Zamanımızın Almanca yazan yazarları arasında en büyüğü. Rilke gibi şairler ya da Thomas Mann gibi romancılar onunla kıyaslandığında birer cüce ya da plastik azizdirler.

- Vladimir Nabokov -

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

18.12.2021

Kafkaesk bir dünya

Kimilerine göre bu dünya ve cennet/cehennem tasviri kimilerine göre devlet ve arapsaçına dönmüş bürokrasisini anlatsa da, temelde gizemli otoriteyle süren mücadele ve toplumun sığ, dedikoducu, korkak yanlarını, değer yargılarını, zannetmelerini, fişlemelerini, kraldan çok kralcı olmalarını harika bir dille ifade ediyor.

Uzun olmasına rağmen sıkıcı degil, sürekli acaba ne olacak diyerek takip ediyorsunuz olayları. Aslında sonunda bir şey olmayacağı kitabın ilk 20 sayfasından belli. Bürokrasi duvarı asla aşılamıyor. Çok sayıda sembolik anlatım var. Kafkaesk dünyanın karakterleri de masal kahramanları gibi fantastik.

Mantıksızlıklar ve absürtlüklerle dolu bir dünyada her karakter kendini savunmada ve açıklamada inanılmaz ikna edici konuşuyor; Önce yargıladığınız bir karakteri sonra haklı bulabiliyorsunuz. Sonuca ulaşmak için okunacak romanlardan kesinlikle değil. Zaten Kafka’nın ölümüyle de yarım kalmış bir romandır.

Ayrıca çeviri (Regaip Minareci) çok başarılı çevirmiş.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.