36,4 TL
Standart Teslimat : 20 Mayıs - 23 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi Kitap Açıklaması

 


Murat Belge çevirisi, Harry Levin'in önsözü, Murat Belge'in sonzözü, Yazar ve dönem kronolojisiyle.

James Joyce'un yarı otobiyografik bu romanı, genç Stephen Dedalus'un bir sanatçı olabilme arzusuyla, hayal gücünü boğan ve yaratıcılığını sindiren kiliseye, okula ve topluma başkaldırışını anlatıyor. Joyce'un İrlanda'da geçen çocukluk ve gençlik yıllarından esinlenerek kaleme aldığı bu anlatı, sanatçının bağımsızlığını ilan etmesi için ailevi, kültürel ve milli değerlerini sorgulamasını ele alıyor. 19. yüzyıl sonunda Dublin'de dünyaya gelen Stephen Dedalus'un bilinci, İrlanda'nın tarihî ve siyasi hareketleriyle, Katolik Kilisesi'nin kültürü ve değerleriyle yoğrulmuştur. Roman boyunca entelektüel, cinsel ve manevi gelişimini adım adım izlediğimiz Stephen, aldığı dinî eğitim ve ilkgençlik yılları boyunca kendisini öğretmenlerinden, ailesinden ve çevresinden ayrı tutanın ne olduğunu fark edeceği bir uyanış anına doğru ilerlemektedir. Sanatçı'nın Bir Genç Adam Olarak Portresi, Dublinliler'in sosyal gerçekçiliğini Ulysses'in sembolizmine bağlayan bir halka niteliği taşıyor.

"Joyce tek eliyle 19. yüzyılı yerle bir etti."
-T.S. Eliot-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 339

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

14.04.2019

Ulysses'e Giden Yolda

Kitabı, çevirmeni Murat Belge olduğu için okunması gerekir diye edindim ve okudum. Joyce 'un edebiyattaki yerini az çok biliyordum. Okunması zor, fazlasıyla öznel bir kitap olduğu söylenebilir. Tür olarak roman kabul edilse de daha çok anlatı biçimindedir. Çocukluk ve ilk gençlik yılları sanatçının peyderpey dinden uzaklaşması ve kendi yolunu özgürce çizmesi çerçevesinde anlatılmış. Günlük dilde pek kullanılmayan fiiller, öznel durumlar okumayı zor kılıyor. Buna mukabil Ulysses romanı adı geçen anlatı /roman okunmadan tam manasıyla anlaşılamaz kanısındayım. Joyce hayranlarının mutlak okuması ve fakat klasik anlatıdan uzak duran okuyucunun uzak durması gereken bir kitap olduğu kanaatindeyim.

05.04.2019

Okunmasa da olur!

Kitabı, Joyce 'un edebiyattaki şöhretine ve çevirenin Murat Belge olmasına binaen edindim ve okudum. Öznel bir anlatı(anlatılar zaten öznel olmalıdır) olması hasebiyle zor okuduğumu, Türkçede çok kullanılmayan fiiller ve çekimleri nedeniyle zaman zaman idrak etmekte zorlandığımı belirtmeliyim. İçeriğine deginecek olursak, din eğitiminin çocuk üzerinde oluşturduğu baskının çok sarih biçimde ifade edildiği söylenebilir. Öznelliğin fevkalade etkili kullanıldığı, yaşanmış şeylerin çok detaylı biçimde verildiği görülüyor. Genç Dedalus 'un felsefe ile iştigali de verilmiş ama anlamlı olduğu söylenemez. En nihayetinde Joyce hayranlarını tatmin edebilir ama şahsımı tatmin etmeyen, sadece korkunç boyutlara varan Hıristiyanlık eğitiminin vardığı boyutu ifşa eden son derece kişisel anlatı olduğu aşikardır. Mutlaka okunması gereken bir anlatı olmadığı sonucuna ulaşılabilir.

28.08.2015

düşünüldüğü gibi değil

Eseri okumadan önce Murat Belge´nin sonsöz´ünü okumanızı öneririm. Bu eseri anlamınızı bir nebze sağlayacaktır. Onun haricinde bu eserin tanıtım yazısında olduğu gibi sosyal konuları ele aldığını düşünmeyin çok fazla. Evet İrlanda ulusçuluğu, aile ele alınmış ama pek az, eserin temeli değil bunlar. Din konusu daha çok merkezde.

ÿ"Romantikÿ" diyebileceğimiz bir dili var bundan hoşlanmayanlar kitabı pek beğenmeyecektir. Joyce bu romanı 10 senede yazmış, yazarların isimlerinin temsil ettiği şeylerden tutun da esinlendiği çok şey var kitabın içinde ama büyük bir ÿ"klasisizmÿ" bilgisi gerekiyor anlamak için.Hristiyan kültürüyle alakalı metaforlar var Joyce bunu çok güzel yapmış fakat normal bir okuyucu için anlaşılmaz şeyler. Anlamak çok mu değerli bana göre hayır.

Sonuç olarak bana sorarsanız çok da okunması gereken bir roman değil. Eğer Aristo´nun estetik anlayışını, Hristiyan toplumunun eğitim şeklini, bu insanları yaratan ÿ"baskılarıÿ" merak ediyorsanız alın derim.  

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.