83,6 TL
Standart Teslimat : 29 Mart - 01 Nisan
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Kitap Açıklaması

 

Kelimeleriyle buluştuğunuz ilk dakikadan itibaren bir ayna misali görülmesi gereken gerçeklerle yüzleşmenizi ve farklı bakış açıları kazanmanızı sağlayacak bir roman hayal edebilir misiniz? Saatleri Ayarlama Enstitüsü, tam olarak böyle bir eser. Akışın tamamen okuyucunun zihninde şekillendiği romanda popülarite, para, tutarsızlık ve özentilik gibi sosyolojik konulara yer veriliyor. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın en bilinen eserlerinden biri olan ve Tanpınar'ın benzersiz realist yaklaşımını yansıtan eser; zaman, mekân ve insan ilişkilerine değiniyor. Eser, roman okumayı alışkanlık haline getirmiş her yaştan insan tarafından rahatlıkla okunabiliyor.

 

''Saatleri Ayarlama Enstitüsü'' adlı kitabı neden okumalısınız?

Toplumlar arası ilişkilerin bireylere hangi etkilerde bulunabileceğini öğrenmek ve yozlaşmanın sonuçları hakkında hayatın farklı çerçevelerinden bakmak istediğinizde Saatleri Ayarlama Enstitüsü sizin için en doğru adres. Her döneme hitap eden hicivleriyle öne çıkan eşsiz bir yapıt olan roman, toplam dört bölümden oluşuyor. Bu bölümler içerisinde sık sık geriye dönüşler, olayı farklı karakterlerin gözünden hissetme gibi anlatımı güçlendirici unsurlar da bulunuyor. Yeniliğin ne olduğu, ne olması gerektiği ve nelere sebep olduğu ile ilgili anlatılar sunan eser; sembolizm akımından izlerle karakterleri ve olguları birleştiriyor. Hikâyenin mekânı İstanbul olarak geçiyor, zamanı ise bir yüzyılın bitip diğerinin başladığı aralığa denk geliyor. Yazıldığı dönemden günümüze ışık tutabilen ve okurlarını dönem dönem tekrar okumaya sevk eden bu üslup, Saatleri Ayarlama Enstitüsü'ne ününü kazandıran en önemli unsurlardan biri.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Son derece özgün ve farklı yapısı ile öne çıkan Saatleri Ayarlama Enstitüsü'nün yazar Ahmet Hamdi Tanpınar'ın yaşarken kaleme aldığı ve okuyucusuna sunduğu son romanı olduğunu biliyor muydunuz? 1961 yılında yayımlanan bu eserde yer alan Hayri İrdal karakteri, eserin okuyucuya sunulduğu günden günümüze dek Türk edebiyatında bir fenomen halini alır ve kitabın anlatıcısı olarak hikâyenin etkisini karakter özellikleri aracılığı ile farklı yorumlayabilmeye olanak tanır. Romanda sadece sembolizm ve hiciv değil, aynı zamanda absürtlük ve ironi gibi farklı anlatım teknikleri de kullanılır. Kitabın yazarı Ahmet Hamdi Tanpınar, Cumhuriyet Dönemi'nin ilk öğretmenleri arasında yer alır.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın üslubunu ve tarzını seviyor veya onun sanatını keşfetmek istiyorsanız Saatleri Ayarlama Enstitüsü gibi büyük bir okur kitlesine sahip olan Mahur Beste adlı romanını ya da yazarın ilk eseri ve aynı zamanda Darülfünun mezuniyet tezi olan Hüsrev Ü Şirin adlı yapıtını okuyabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

16.11.2021

Hayat Kadar Gerçek Bir Roman

Benim için Türk edebiyatının en iyi 5 romanı arasında. Türk bürokrasisine yöneltilmiş bir taşlama niteliğinde olan bu eserde Tanpınar, muazzam zekası, hayal gücü ve yarattığı derinlikli karakterlerle Doğu ile Batı arasında kalmanın, ilerici olmakla köklerinden vazgeçememenin güzel bir çatışmasını sunuyor. Halit Ayarcı, Hayri İrdal, Muvakkit Nuri Efendi, Ahmet Zamanî Efendi, Hala, Yangeldi Asaf bey, Doktor Ramiz ve onlarcasıyla detaylı bir psikolojik analiz yapmanın yanında bu şahısların jest ve mimiklerindeki detaylar ve harika iç seslerle  bizlere o karakterleri yaşatıyor. İronik, absürt ve bir o kadar gerçek…

04.11.2021

edebiyat severler için

hediye olarak edebiyat sever dostlara alınmalı.

14.07.2021

Başucu Kitabı

Okuduysanız hediye alın.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.