8,15 TL
Standart Teslimat : 04 Temmuz - 07 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Paris'te Bir Osmanlı Sefiri - 28 Mehmet Çelebi'nin Fransa Seyahatnamesi Kitap Açıklaması

 


Haziran 1721/ Paris sosyetesi, kralı ve saraylıları bir kenara bırakıp yeni bir meraka düşmüştür: III. Ahmet’in
XV. Louis’ye yolladığı elçi ve eşliğindeki heyetin iftar sofrası.

Elçi Yirmisekiz Mehmet Çelebi ve heyeti, bu ilgiye yabancı değildir. Fransa’ya ayak bastıkları andan itibaren, halk onları seyretmek için geçtikleri
yerlere akın etmektedir.

Çelebi, Fransızların savaş meydanlarındaki izlenimler üzerinden yarattıkları Türk imgesini alt üst eder: Kültürü, yaşam tarzı, edebi bilgisi bu imgenin eksik kalan taraflarını bütünler.

Ülkemizde Batı kültürüyle tanışmada öncü kabul edilen Çelebi, Avrupa’da Turquerie’nin yolunu açmış; bu akımla modadan mimariye, müzikten resme pek çok alanda Türk tarzı ürünler verilmiştir.

18. yüzyılın kendine özgü ve duru dilinden Şevket Rado’nun yayına hazırladığı bu eser, Lale Devri’nin kültür ve düşünce dünyasına ilk elden tanık olmamızı sağlıyor.
Yirmisekiz Mehmet Çelebi (?1660’ların sonu-1732) Edirne’de doğdu. Asker olan babasının izinden giderek yeniçeri oldu ve ona lakabını kazandıran 28. Orta’da idari görevler üstlendi. Başarıları sayesinde devletin üst düzey yönetiminde görevlere getirildi. Pasarofça Antlaşması müzakere heyetinde görevlendirildi. Burada Avrupalı diplomatlar üzerinde büyük bir etki yarattı. Bu sayede 1720-21’de Paris’te elçi olarak görev yaptı. Elçilik raporu olarak yazdığı bu metin, yazıldığından beri hem yerli hem yabancı pek çok çalışmaya konu olmuştur. Çelebi, Patrona Halil İsyanı’ndan sonra Kıbrıs valiliğine atanmış ve orada vefat etmiştir.Sayfa Sayısı: 99

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

15.10.2007

Seyahatname / Sefaretname

Türkiye'de gazeteciliğe büyük emeği geçmiş Şevket Rado'nun Çelebi'nin eski bir el yazmasından yola çıkarak (bu el yazmasını yeni harflere dönüştürüp bazı kelimelerin bugünkü anlamlarını okuruna sunarak) hazırladığı bu kitap 1720-1721 tarihlerinde Osmanlı İmparatorluğu'nun Fransa elçiliğini yapan Yirmisekiz Mehmet Çelebi'nin Fransa'ya ulaşması ve oradan ayrılması arasında yaşadıklarını, gördüklerini ve bu gözlemlerinden kendi çıkarımlarını aktarıyor. Kitap Çelebi'nin hayatını anlatan bir ek ile son buluyor. Oldukça keyif veren bir Türkçe ile yazılmış eser 18. yüzyılın ilk yarısında Fransa ve Osmanlı halklarının birbirlerini nasıl tanımaya çalıştıklarını ve birbirlerini ne denli ilgi çekici bulduklarını net biçimde ortaya koyuyor. Çelebi'nin gözlemleri ve bazen oldukça detaylı hale gelen tasvirleri o günün Fransa'sının hem fiziksel özelliklerini hem de sosyal yaşantısını okura sunuyor. Bu anlatıma ilgi çekici resimler eşlik ediyor. Son derece kısa olan kitap aynı gün içinde bitiyor ve tadı damakta kalıyor. Aslında bir sefaretname olan ilginç bir seyahatname okumak ve eskiyi eskinin gözünden görmek istiyorsanız, bir Osmanlı bürokratının gözlemlerini ve Avrupa'da neler bulduğunu merak ediyorsanız tavsiye ederim. İyi okumalar.          

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.