16,9 TL
Standart Teslimat : 13 Ağustos - 16 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Otomatik Portakal - Modern Klasikler 3 Kitap Açıklaması

 

Gençliğin getirdiği özgürlük ve ego rehavetine kapılıp bir kötülükten diğerine uzanan kapıları sonuna kadar aralayan genç Alex ile yolsuzluğun doruklarda yaşandığı bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Anthony Burgess'ın olağanüstü öğeler katmadan distopya türünde kurguladığı etkileyici eseri; iyilik, kötülük, şiddet, suç ve ceza kavramlarını sorgulamanıza sebep olacak! Burgess, kötülüğün iyileştirebilen bir hastalık olarak görüldüğü ütopik bir geleceğin tasvirini yaparken adaletsizliğin ve yolsuzluğun en dip noktalarını vurgulayarak okuyucuya aktarıyor. Gelin, konusuyla genç ve yetişkin okuyucu kitlesini kendine hayran bırakan romandan kısaca bahsedelim.

 

"Otomatik Portakal" adlı kitabı neden okumalısınız?

Romanda; eski Yunanca'da "Kanunsuz" anlamına gelen, isminin hakkını vermekten geri kalmayan ergenlik dönemindeki Alex ile üç arkadaşının sokaklarda saçtıkları korku ve şiddete, etraflarına verdikleri akılalmaz zararlara ve uslanmaz tavırlarına değiniliyor. Alex'in gözünden yaşananlara tanık olacağınız romanda eserin en çarpıcı kısmı, "Ludovico Tekniği" olarak adlandırılan deneysel çalışmanın kullanılması. Şiddet yanlısı tavrı ve eylemleriyle öfke dolu bir genç olarak okurun karşısına çıkarılan Alex'in, topluma yeniden kazandırılmak için maruz kalacağı ceza yöntemlerini okurken heyecandan yerinizde duramayacaksınız! Kitabın sonlarına doğru yaklaşırken muhtemelen kendinizi şu soruları düşünürken bulacaksınız: "Alex, gerçekten kötü bir genç mi?", "Kötülük ve iyilik içten mi gelir?" ve "İnsan özgür iradesi olmadan da iyi biri olmayı isteyebilir mi?".

 

Bunları biliyor muydunuz?

1959 yılında beyin tümörü teşhisi konulan John Anthony Burgess Wilson'ın göçüp gitmeden önce eşinin geçimini sağlamak için 12 ayda tam beş buçuk roman kaleme aldığını ve hastalığı için yanlış tanı konulduğu açığa çıktıktan sonra bu romanları sayesinde ünlü bir yazar olduğunu biliyor muydunuz? Aynı zamanda besteci, eleştirmen ve dil bilimci usta yazar Burgess'ı dünya çapında üne kavuşturan en meşhur eserlerinden biri de 1962 yılında ilk defa özgün dilinde yayımlanan "Otomatik Portakal" adlı romanı. Orijinal adı "Clockwork Orange" olan roman, Türkçeye ilk olarak 1982 yılında çevrilir ve Bilgi Yayınevi aracılığıyla okurla buluşturulur. Ardından 2008 yılında İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yeniden yayımlanan eserin çevirisini Dost Körpe üstlenir. Eser, 2003 yılında Aziz Üstel'in çevirisiyle İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yeniden baskıya girer. Görsel yönetmenliğini Birol Bayram'ın yaptığı romanın düzeltisini Coşkun Ak üstlenir. Roman, 1971 yılında yönetmen Stanley Kubrick tarafından "Clockwork Orange" (IMDb: 8.3) adıyla sinemaya da uyarlanır. Sinemaya uyarlanmasının ardından tepki çekmeye başlayan roman, o dönemde Amerika'nın birçok eyaleti başta olmak üzere İrlanda, İngiltere, Singapur, Malezya, Güney Kore, İspanya gibi bazı ülkelerde yasaklanır. Ülkemizde ilk defa 1996 yılında "Otomatik Portakal" adıyla vizyona giren film, +18 yaş sınırıyla yayımlanır.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

1993 yılında hayata gözlerini yuman yazarın "Otomatik Portakal" romanını okuduktan sonra "Doktor Hastalandı" ve "Mozart ve Deyyuslar" adlı eserlerini de inceleyebilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

23.02.2022

Kelime hatası

Kitap sürükleyici fakat “kanıtlamak” kelimesi çoğu yerde “tanıtlamak” olarak geçiyor. Harf hataları bir kaç kelimede daha var bence düzeltilmeli.

14.02.2022

Eh işte

Kesinlikle abartılmış bir kitap. Anlatımın ahlaksızca olması tek farkındalığı. Türünün diğer örneklerinden daha iyi olmadığını ve sıradan bir kitap olduğu düşüncesindeyim. Ne kitaptan çıkardığınız bir sonuç var, ne de okuyup da kazanacağınız bir şey.

07.05.2021

Sürükleyici

Hayatımda okuduğum en farklı ve sürükleyici kitaplar arasına girdi. Aşırı sorgulayıcı, her anlamda. Mutlaka okuyun

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.