30,0 TL
Standart Teslimat : 02 Temmuz - 05 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Niteliksiz Adam 1 Kitap Açıklaması

 

Kayıp Zamanın İzinde ve Ulysses’le birlikte modernist roman türünün ve aynı zamanda Dünya Edebiyatı’nın başyapıtlarından olan Niteliksiz Adam tam metniyle 4 cilt halinde, M. Sami Türk’ün çevirisiyle Türkçede! Musil'in 1920’lerin başından 1942’de ölümüne güne değin üzerinde çalıştığı ancak tamamlamayı başaramadığı Niteliksiz Adam, görünürde ana karakter Ulrich’in nitelik kazanma çabalarını ve bir grup Avusturyalı entelektüelin Paralel Faaliyet adını verdikleri bir oluşum içerisinde “önemli bir şeyler” yapma teşebbüsünü anlatırken, özünde “hiçbir şey yapamamanın” romanıdır; herkes eyleme geçmek ister ama geçemez, herkes çok ciddidir ama bu ciddiyet zamanla trajikomik bir hal alır, kitapta aslında çok şey anlatılır ancak bir yandan da hiçbir şey anlatılmaz; Niteliksiz Adam, her şeyin ve hiçbir şeyin romanıdır. Hem kesinlik hem de belirsizliklerle doludur. Fikirsizlik üzerine yazılmış, fikirlerle dolu devasa bir eserdir.

“Bu kitap bir hiciv değil pozitif bir konstrüksiyondur.

Bu, bir psikoloğun kitabı değildir.

Bir düşünürün kitabı değildir (çünkü düşünce unsurlarını öyle bir düzene sokmaktadır ki o düzen)

… bir şarkıcının kitabı değildir.

Başarılı olan, başarılı olmayan bir yazarın kitabı değildir.

Kolay da zor da bir kitap değildir, çünkü bu tamamen okura bağlıdır.

Böyle devam etmek zorunda kalmadan, bu kitabın ne olduğunu bilmek isteyen herkesin onu bizzat okumasının

(benim veya başkalarının hükmüne güvenmeyip bizzat okumasının) en iyisi olacağını söyleyebileceğimi zannederim.”

 

- ROBERT MUSIL - 

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Editör: Duygu Bolut

Düzelti: Gökhan Yavuz Demir

Kapak Tasarım: ous! Studio     

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

14.06.2019

Çok kötü bir çeviri!

Hayatımda gördüğüm en kötü çevirilerden. Maalesef heycanlanıp 4 cildi birden satın aldım. İlk cildi okurken dilin bayağı bozuk olduğunu fark etsem de 150 sayfa kadar dayandım. Ardından öyle büyük bir çeviri hatası buldum ki kitabı bıraktım. Çok yazık olmuş bu büyük eserin böyle bir çaba gösterilse de heba edilecek derecede kötü çevrilmesine. Bardağı taşıran damlaya örnek:"This non-plussed feeling refers to something that many people nowadays call intuition, whereas formerly it used to be called inspiration, and they think that they must see something suprapersonal in it; but it is only something nonpersonal, namely the affinity and kinship of the things themselves that meet inside one's head."Çevirisi: "Bu afallama hissine çoğu insan bugün ilham diyor, eskiden de ilham denirdi zaten ve ilhamda gayişahsi bir şeyler göreceklerini sanırlar ama onda gayrişahsi yalnızca tek bir şey vardır, o da bizzat birinin zihninde bir araya gelen şeylerin birbirleriyle alakaları ve birbirlerine aidiyetidir."Farklı kelimeler için aynı türkçe karşılık kullanmak mı dersiniz, cümlenin anlamını yok edecek bir çeviri mi dersiniz, her şey var.

05.01.2019

enuzakada

Irvın Yalom'un kitabı, Annem ve Hayatın Anlamı'nda bir diyalog okumuştum...  Sayfa 273 : ...  Bu kitap (Niteliksiz Adam) hakkında son konuştuğum kişi Musil'i hiç duymamış biriydi... "Eh, herkes Musil için yeterince zeki değildir"...

14.12.2018

Teşekkür....

Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.Yeni çevirilerde bekliyoruz.Saygılarımla.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.