4,5/5 - 12 Kişi Yorum Yap

Hamur Tipi : 2. Hamur

İlk Baskı Yılı : 2000

Baskı Sayısı : 33. Basım

Sayfa Sayısı : 319

Ebat : 12x20

Medya Cinsi : Ciltsiz

Karşılaştığı bir takım olağanüstü olayları benimsediği materyalist ve pozitivist felsefenin ilkeleriyle açıklayamayan, şüphe, tereddüt ve bunalımlar içinde kıvranan Ferit, tıp fakültesini bırakıp felsefe ... Tamamını gör
17,48 TL
23,0 TL %24
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Peyami Safa

Peyami Safa

Peyami Safa, 2 Nisan 1899 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Yazarın babası İsmail Safa, şairdi. Yazarın öğrenim hayatı pek iyi sayılmazdı. Yazarın 8 yaşında geçirdiği bir kemik hastalığı onu derinden etkiledi ve özellikle Dokuzuncu Hariciye Koğuşu adlı romanında bunun etkilerini yansıttı. Küçük yaşlarda hayata atılan yazar, bir müddet Posta Telgraf Nezareti’nde görev aldı. Peyami Safa, Boğaziçi Rehber-i İtt ... Tamamını görKitap Açıklaması


Karşılaştığı bir takım olağanüstü olayları benimsediği materyalist ve pozitivist felsefenin ilkeleriyle açıklayamayan, şüphe, tereddüt ve bunalımlar içinde kıvranan Ferit, tıp fakültesini bırakıp felsefe bölümüne geçen fakat içinde bulunduğu mütereddit ruh hali sebebiyle buraya da düzenli olarak gitmeyen bir üniversite öğrencisidir. Ferit, Yüksekkaldırım'da içinde birbirinden garip insanların yaşadığı bir pansiyonda kalmaktadır. Pansiyonda kaldığı altı gün boyunca karşılaştığı olağanüstü olaylar ve kız arkadaşı Selma ile arasında geçen tartışmalar, ciddi bir psikolojik bunalımdan geçen Ferit'in durumunu daha da kötüleştirir. Pansiyonda tanıştığı Aziz, bu sıkıntılı günlerinde Ferit'in en büyük destekçisi olur. Teyzesinin gizemli bir şekilde ölümü ile yüklü bir mirasa kavuşan Ferit, yaşadığı travmayı atlatabilmek için Aziz'in tavsiyesiyle Ada'da bir ev kiralar. Bu ev bir yıl önce ölmüş, gizemli bir kadın olan Matmazel Noraliya'ya aittir. Peyami Safa'nın, kaleme aldığı romanları içinde en fazla beğendiğini ifade ettiği romanı Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, anlatım tekniği ve olay örgüsü bakımından bütün eleştirmenlerce Türk edebiyatının en ciddi psikolojik romanı olarak kabul edilmektedir.
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 319

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 246

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: Ötüken Neşriyat

 

Puanlamalar

%91,7
%8,3
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap
söze gerek varmı

Peyami Safa kadar psikolojik tahlilleri beni etkileyen bir yazar daha yok. Bu kitapta da psikolojik analizlerin en güzel örnekleriyle bezenmiş bir kurgu dikkat çekiyor.

Fantastik

Cumhuriyet döneminin ilk fantastik romanı olduğunu söyleyebiliriz. "Gulyabani" ilk olarak sayılır ama oradaki olaylar gerçekçi bir sonuca bağlanırken, bu romanda olaylar esrarını muhafaza eder. Çok keyifli bir roman olmakla beraber, belirli bir yaş ve eğitim durumunun üzerine hitap ettiğini de belirtmek gerekir.  

Başyapıt

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu psikolojik ve aynı zamanda öğretici misyonunu da taşıyan bir roman. Hem sürükleyici bir hikaye hem de zaman zaman kahramanın dipsiz içsel kuyularına dalışlarını ihtiva ediyor. Türk insanının doğu maneviyatı ve batı pozitivizmi arasında sıkışıp kalmasını daha güzel anlatan bir roman bilmiyorum.