38,0 TL
Standart Teslimat : 09 Ağustos - 12 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Matmazel Noralya'nın Koltuğu Kitap Açıklaması

 

Karşılaştığı bir takım olağanüstü olayları benimsediği materyalist ve pozitivist felsefenin ilkeleriyle açıklayamayan, şüphe, tereddüt ve bunalımlar içinde kıvranan Ferit, tıp fakültesini bırakıp felsefe bölümüne geçen fakat içinde bulunduğu mütereddit ruh hali sebebiyle buraya da düzenli olarak gitmeyen bir üniversite öğrencisidir. Ferit, Yüksekkaldırım'da içinde birbirinden garip insanların yaşadığı bir pansiyonda kalmaktadır. Pansiyonda kaldığı altı gün bo­yunca karşılaştığı olağanüstü olaylar ve kız arkadaşı Selma ile arasında geçen tartışmalar, ciddi bir psikolojik bunalımdan geçen Ferit'in durumunu daha da kötüleştirir. Pansiyonda tanıştığı Aziz, bu sıkıntılı günlerinde Ferit'in en büyük destekçisi olur. Teyzesinin gizemli bir şekilde ölümü ile yüklü bir mirasa kavuşan Ferit, yaşadığı travmayı atlatabilmek için Aziz'in tavsiyesiyle Ada'da bir ev kiralar. Bu ev bir yıl önce ölmüş, gizemli bir kadın olan Matmazel Noraliya'ya aittir. Peyami Safa'nın, kaleme aldığı romanları içinde en fazla beğendiğini ifade ettiği romanı Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, anlatım tekniği ve olay örgüsü bakımından bütün eleştirmenlerce Türk edebiyatının en ciddi psikolojik romanı olarak kabul edilmektedir.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

22.02.2021

Peyami Safa okumak ayrıcalıktır.

Kitaptan beğendiğim bir cümleyi yazmak istedim: “Ben’in Allah’ta yok olmaya koşması azizleri, insanlıkta yok olmaya koşması dahileri, millette yok olmaya koşması kahramanları yaratmıştır.” Herkese tavsiye ederim.

03.11.2020

Psikoloji bir roman severlere

Ana karakterin geçirdiği ciddi buhranı, yazar öyle güzel yansıtmış ki... Peyami Safa'nın kendine has üslubuyla yazdığı bir romanda olması gerekenleri çok güzel bir şekilde taşıyor.

02.10.2020

Peyami Safa’nın bir nefeste okunan romanı

Bu kez klasik Peyami Safa tarzı ağır ilerlemiyor roman, aksine dinamik sürükleyici ama değişmeyen bir şey var ki, farklı ve renkli karakterlerin psikolojik tasvirleriyle anlatımı aynı lezzeti tattırıyor okuyucuya..

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.