47,3 TL
Standart Teslimat : 01 Nisan - 04 Nisan
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Martı Jonathan Livingston Kitap Açıklaması

 

İnsanın kendini keşfetmesi ve tüm olumsuzluklara rağmen sınırlarını zorlaması sizce de oldukça zor değil mi? Kendinizi keşfetme yolculuğunuzda size cesaret ve ilham verecek bir kitapla tanışmak ister misiniz? Öyleyse Amerikalı yazar Richard Bach'ın güçlü kaleminden çıkan "Martı Jonathan Livingston" adlı kitabı çok seveceksiniz! Gelin, kısa ama bir o kadar da etkileyici bir öyküyü konu alan kitabın içeriğinden biraz bahsedelim.

 

"Martı Jonathan Livingston" adlı kitabı neden okumalısınız?

Havacılık sevgisiyle tanınan ve bir süre Amerikan Hava Kuvvetleri'nde pilot olarak görev yapan usta yazar Richard Bach, pek çok eserinde olduğu gibi "Martı Jonathan Livingston" adlı kitabında da uçmak konusu üzerinde yoğunlaşıyor. 152 sayfa ve 4 bölümden oluşan kitapta; genç bir martının büyük bedeller ödeyerek gerçekleştirdiği kendini keşfetme yolculuğu anlatılıyor. Sürüsündeki binlerce martının aksine okurlarına hayatın anlamını sorgulatan Jonathan Livingston, sade ve anlaşılır diliyle her yaştan okura ilham kaynağı oluyor. Yazar; çevresindekilerin olumsuz söz ve tavırlarına kulak asmayan bu cesur martının hikâyesiyle bireyin kendisi ve toplumla olan ilişkisine de dikkat çekiyor. Siz de bu özel hikâyeyi okuyarak Martı Jonathan Livingston ile tanışabilir, onun hayranlık uyandıran mücadelesine tanık olabilirsiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Orijinal adı "Jonathan Livingston Seagull" olan eserin, 1960'ların sonlarında ilk olarak Flying dergisindebir dizi kısa öykü şeklinde yayımlandığını ve 1970 yılında ilk kez kitap hâlinde baskıya sunulmasının ardından birkaç yayınevi tarafından reddedildiğini biliyor muydunuz? New York Times'da 37 hafta boyunca ilk sıralarda yer alan eser, yayımlanmasının ardından en çok satanlar listesinde zirveye ulaşır. Okurla buluştuğu ilk andan beri büyük bir ilgi toplayan ve uluslarası bestseller seçilen kitap; adını bir Waco Aircraft Company test pilotu olan John H. Livingston'dan alır. Aslında dört bölümden oluşan kitap; yazarın dördüncü bölümü gereksiz görmesi üzerine üç bölüm olarak basılır ancak yıllar sonra yazarın eşi Sabryna tarafından dördüncü bölümün müsveddeleri bulunur ve eksik bölüm, yazar tarafından düzenlenerek kitaba ilave edilir. Böylece kitap, dördüncü bölümüyle 2014 yılında yeniden basılır. Almanca, Japonca, Fransızca ve Çince gibi onlarca dile çevrilen eser; 1994 yılında Türkçeleştirilerek Türkiye'de de yayımlanır. Russell Munson tarafından çekilen martı fotoğraflarıyla süslenen kitabın Epsilon Yayınevi aracılığıyla yayımlanan baskısının kapak tasarımını Berna Özbek Keleş yapar. Kader Ay Demireğen ve Aslı Tümerkan tarafından Türkçeye çevrilen kitabın editörlüğünü ise Meltem Erkmen üstlenir. Okurlar tarafından çok sevilen eser, 1973 yılında Hall Bartlett yönetmenliğinde beyaz perdeye de aktarılır. Bu kısa öyküyü bir de izleyici gözüyle değerlendirmek isterseniz "Jonathan Livingston Martı" (IMDb: 5.9) filmini izleyebilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Dilerseniz "Martı Jonathan Livingston" adlı kitabı okuduktan sonra yazarın "Mavi Tüy" ve "Hipnozcu" adlı diğer eserlerine de göz atabilirsiniz.

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Eğilim – seçim – tutku: Hayal ettiğin dünyayı kendine hediye etmek
Merve Fergökçe

Herhalde Richard Bach’ı en çok Martı Jonathan Livingston’ın hikayesinde özümsedik. Martı Jonathan; Richard Bach’ın uçma tutkusunun, bizimse ulaşılması zor bütün tutukularımızın bir sembolü ve kahramanıydı. Genlerine kodlanmamış bir ‘sonradan çıkma’ dürtüyle hep yükseğe, daha yükseğe ve daha profesyonelce uçmaya çalışan bir martının ‘kişisel gelişimine’ tanık olduk. Hayalle gerçek karışır gibi oldu, sonra yine satırların aralarında denizin iyot kokusunu alıp rahatladık ve ‘kişisel geliştik.’
O incecik kitabı defalarca okuduk; biz okuduktan sonra da bir bankta yanyana oturup bu hikayeyi tek kitaptan birlikte okuyan arkadaşları gördük.

Martı, “kişisel gelişim kitapları” fırtınasının şafak çığlığı gibiydi.

Hipnozcu da, kişisel gelişim şafağının sökmesiyle birlikte kendi içimize yaptığımız yolculuklar.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Virgül Eleştirdi

İLKGENÇLİK KİTAPLARI

YEŞİM TOPRAKSIZ


Yolu Sevgiden Geçen Herkes...

Siz de hissediyor musunuz? Bu coşkuyu, bu sevinci... Bu... bu duyguları. Yaşasın sevgi! Her yerde sevgi! İçimde güneşler patlıyor. Bunu evrenin her köşesine taşımalıyım. Anlıyor musunuz? Anlıyor musunuz?
Tabii ki anlamıyorsunuz.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

15.10.2021

Kargo iyi

Zamanında elime ulaştı

03.01.2021

Merakla beklediğim bir kitap

Merakla okumayı beklediğim bir kitap gelmesini heyecanla bekliyorum

14.11.2020

En sevdiğim kitap

En sevdiğim kitap. Çok güzel. Tekrar tekrar okurum. Her yaşa uygun. 20 de de güzeldi. 40ta da.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.