4,5/5 - 93 Kişi Yorum Yap, Kazan!
13,3 TL
19,0 TL %30
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 22 - 24 Ekim
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Sumerliler, bu dinlerin çıkışından yüzlerce hatta binlerce yıl önce, siyasal yaşamlarını yitirmişlerdi. Ancak, Sumerliler, İcat ettikleri ve istenileni yazacak biçimde geliştirdikleri yazılarıyla, Ortadoğu kavimlerini etkileri altına olmışlar ve bu etki Batı dünyasına kadar uzanmıştır.Sayfa Sayısı: 110

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kaynak Yayınları

 

Puanlamalar

%83,5
%9,9
%2,2
%1,1
%3,3
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

15.01.2017

Eline sağlık hocam

Kitabı okudum. Çok mükemmel bir araştırma. İsmi de güzel. Tavsiye ederim her kese. Ünlü Sümerolog Kramer söylemişken "Tarih Sümer'den Başlar".

18.10.2012

Çığ

Muazzez İlmiye Çığ´ı bir dönem yaptığı sansayonel açıklamalarla da tv kanallarında tartışmalara konu olmuştu hatırlanırsa.  Daha dedelerimiz hayatta değilken başladığı akademik çalışmalarında bilimsel metodlar kullanmış olsada ne yazık ki tarafsızlıktan çok uzak bir felsefeye ve empatiden uzak keskin görüşlere sahip bir insan kendisi. Bunu kitabına isim seçerken dahi göstermekten çekinmemişler. Sümer yazıtları ile kutsal kitaplardalki paralel konular falan denmemiş mesela en azından. Koskoca bir alanı sırıkla atlayıp kutsal kitapların Sümer'deki metinlerden yola çıkılarak yazıldığını falan iddia etmiş. İnsanlığın tüm manevi mirasını bir anda çığ gibi örtmeye çalışmış. Benzer bir hayat serüveni olan Oxford´lu ateist bir profesör olarak Martin Lings´te Muazzez Hanım gibi eski metinlerin kökenlerini yıllarca inceledikten sonra Kuran´ı Kerim mantığa uygun tek bir kaynağı olabileceğine karar verirken en az Muazzaz Hanım kadar aklı başındaydı ve bilimsel yöntemler kullanıyordu. Evet, ikisi de bilim insanıyken vardıkları fikirler oldukça farklı. Öyleyse bilimsel metodlarla çalışırken ilahiyatın alanına giren konularda bilmeden tümevarımlar yapmamak gerek bence. Yani Muazzez Hanım elmayla armudu tartmış biraz kitabında. Daha 50 yıl önce Einstein -çok da dindar olmadığı halde-  "Tanrı zar atarak iş görmez"den yola çıkarak çığır açıcı teoriler üretiyorken, yüzlerce yıl önce bilimin merkezi Semerkant, Şam, Endülüs'ken bilim insanları aynı anda fakihler, mutasavvıflar ve dervişlerdi. Bakalım zaman neler gösterecek, dünyanın kutupları yeniden değişedebilir de. O yüzden kıt kaynaklara dayanarak manevi kapılarınızı kapatın demek pek etik değil bence.

21.02.2012

Özensiz Yazılmış

Masal havasında yazılmış bir kitap. Dini konular gibi Sümer yazıtları bile masal gibi anlatılmış. Konuyla ilgili olarak daha iyi kaynaklar var. Bence yazar önemli bir bilim insanımız ama iyi bir yazar değil.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız