4/5 - 4 Kişi Yorum Yap
11,32 TL
14,9 TL %24
24 Saatte Kargo!
50 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kör Baykuş Kitap Açıklaması


Kör Baykuş'un yirminci yüzyılın en büyük romanlarından biri sayılmasının nedenini ve Andre Breton'un bu roman için "Başyapıt diye bir şey varsa o da budur!" cümlesini neden kurduğunu anlayabilmek için yaşadığınız sanatsal haz ve kilitli kapılar kesinlikle yeterli değildir. Romanın duygusal etkisi biraz hafiflediğinde aklınızın, felsefenin, psikolojinin, sosyolojinin kılavuzluğunda, tekinsiz bir yolculuğa çıkmanız gerekecek.

Anlamın yeniden, yeniden üretileceği, her yorumsamanın bir diğerine kapı açacağı bir metindir bu. Okur, günlerce sürecek hummalı bir kıvranışa, zihnini işgal eden bir âlemin görüntüleriyle gerçek-hayal arası bir iklimde gezinip durmaya, kulaklarında çınlayıp duran alaycı, bilge, "Senin hiçbir şey bildiğin yok!" edasındaki kahkahaya, sisler içinden kendini duyuran bir baykuş sesine hazırlıklı olmalıdır.
-Makbule Aras-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 114

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kırmızı Yayınları

 

Puanlamalar
%75
%0
%0
%0
%25
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

15.07.2019

Okunmaya değer bir eser...

Yazar kahramanları birbirine dönüştürürken neyi amaçlamış olabilir acaba? Anlatıcının aynı zamanda sütkardeşi olan karısı,  gevrek kahkahası ile en güzel sahneleri kavusa dönüştüren yaşlı adam, derisini yüzdüğü hayvanları şehvetle doğrayan kasap, afyon ve şarapla gerçekten kaçıp hayale sığınan, yaralarıyla yaşayan, belki de hayalindeki kahramanlarla aynîlesen bir adam... Bu adam afyonlu rüyalarının belirsiz dünyasında kimi zaman özne, kimi zaman nesne... Muazzam güzellikteki kadın bedeninde tecessüm eden mutluluğun ölümü ise yine sahibinin elinden... Bu kısır döngüde ızdırap çeken bir ruhun huzura ermesinin imkanı yoktur. Çünkü aşk, güzellik, huzur ve mutluluk aldatıcı  bir kurgudan ibarettir. Tek gerçekse ölümdür. Anlatıcının  tabiriyle "Yalnız ölüm yalan söylemez. Ölümün varlığı bütün vehim ve hayalleri yok eder." O hâlde bize de şu dörtlüğü tekrarlamak düşer: "Gel gidelim içelim/Rey şarabından içelim/Şimdi içmezsek onu/ Ya ne zaman içelim."

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.