Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kediler Güzel Uyanır

Kediler Güzel Uyanır

Kediler Güzel Uyanır

6/10 - 17 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Yayınevi :

Can Yayınları , Öykü Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

"Beklenmedik bir anda, bir kitapla yaşadığın şaşırtıcı buluşma. Kütüphanede, rafta, çalışma masasında öylece durmakta, seni beklediğini bilmeden; zaten sen de farkında değilsin yaşanacakların. Karşılaşıyorsunuz. O senden daha cesur, sınırları yok. Sonrası kendiliğinden geliyor. Mutlusunuz. Hepsi bu."

Öyküler. Kısa öyküler. Çok kısa öyküler.

Yekta Kopan, edebiyatın en değerli parçası kısa öyküyü titizlikle işliyor. İnsanı derinden kavrayan yalın anlatımıyla hayatın tüm karmaşasını içinde taşıyan çekirdek zamanların resmini yapıyor. Cümleler, sözcükler hatta harfler, bu kitapta birer notaya dönüşüyor ve hayatın gizli ahengini sezdiriyor. Kediler Güzel Uyanır usta işi bir kitap.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 128

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 94

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2011

Sayfa Sayısı : 128

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750723360

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

100+ retweet alacak cümleler...
Aycan Aşkım Saroğlu

Kitap, anları fotoğraflayan minik öykülerle bezeli… Bu incelikli fotoğraf çalışması için maharetli bir dil kıvrıla kıvrıla ilerlemiş kitap boyunca. O yüzden her öyküde mutlaka unutulmayacak birkaç satır, mıh gibi aklımızda kalan bir imgelem var. Günümüzün gerçekliğiyle ifade edersek; twitter’da 100+ retweet alacak cümleler bunlar.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Kediler güzel uyanır
Okur Notu - Selgin Biber

Bu kitapla ilgili herkes için değişmeyen bir durum var sanırım. Şöyle bir kapağını kaldırıyor, dur birkaç sayfaya göz gezdireyim diyor ve bırakamıyorsunuz. Neredeyseniz orada bitirene kadar kalıyorsunuz. Kitapçıdan çıkıp Saray Muhallebicisi’nde aynen dediğim gibi başlayıp vişneli tiramisu eşliğinde kitabı bir solukta bitiren birini biliyorum mesela.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (3)

1

daha önce bu kitaptaki hikayelerden birini internet üzerinden okumuştum. kitabın tamamını okuduğumda gördüm ki kesinlikle okunmaya değer bir kalem yekta kopan. ilk defa bu eser ile yazarı okumaya başlayan biri olarak diğer eserlerinden neler yazdıklarını merak ediyorum. benim için güzel bir başlangıç oldu yazarı tanımak adına.

okumalısınız

Yekta Kopan öykülerini ilk kez okudum, keyifle..

Gerçekten g'nin görkemli gösterisini gözle

Bulutlar Konuşurken, Düşmüş Bir Harf ve Yarın Sabah Öp Beni adlı üç bölüme ayrılmış, yanlış saymadıysam, toplam kırk bir öykü var.

İlk bölümdeki öyküler kısa ve çok kısa. Çok kısa derken bir paragraflık öykülerden bahsediyorum. İlk bölümde Tarçın Kokusu adlı bir öyküsünde Kopan, okuduğum diğer öykülerinde pek rastlamadığım, bana fazlasıyla zorlama ve yorucu gelen benzetmeler kullanmış. Örnek vermem gerekirse: "Çürümüş bir hurmanın, istemeden dışarı taşmış çekirdeği gibi sarkıyordu kalbim göğüs kafesimden. Yataktan kalkmak için çabaladığım her anda, biraz daha gömüldüm anılarımın timsah kokan bataklığına" (s.23).

İkinci bölümde deneysel öykülere yer verilmiş. Hayır! isimli öykü tek kelimelik cümlelerden oluşturulmuş. Tek kelimelik cümleler öykü içerisinde de roman içerisinde de yer alır elbette ancak öykünün tamamı tek kelimelik cümlelerden oluşunca iş değişiyor. Geometri isimli öyküde ise tüm kelimeler g harfi ile başlıyor. "Garip günler geçip gidiyordu" cümlesi ile başlayan öykü "güle güle" cümlesi ile bitiyor. Gerçekten g'nin görkemli gösterisini gözledim Geometri'de. Tek cümleyi yazmak bile epey zormuş. Kopan'ı bir kez daha takdir ettim. Kitabın en sevdiğim öyküsü de bu benim deneysel öyküler adını verdiğim ikinci bölümde yer alıyor: Matruşka. 14 satırlık bir öykü Matruşka. Dört bölümden oluşuyor. Bölümler ilerledikçe satırlar içerisinden kimi kelimeler siliniyor. Dördüncü bölüme geldiğimizde sadece iki kelime kalıyor geriye. Çok keyifli ve zekice bir buluş.

Kediler Güzel Uyanır'ın son bölümündeki öykülerde daha çok günlük hayata dair konular işlenmiş. Öyküler, kitabın tümünde olduğu gibi kısa. İlk bölümdeki kadar kısa olmasa bile dört sayfayı geçen öykü yok.  Yekta Kopan'dan okuduğum bu ikinci öykü kitabı, yazarın diğer kitaplarına karşı merakımı kamçıladı.