25,6 TL
Standart Teslimat : 15 Ağustos - 18 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Katalonya'ya Selam Kitap Açıklaması

 


"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."
-George Orwell-

George Orwell'in 1938 yılında yayımlanan kitabı Katalonya'ya Selam, Orwell'in bir milis olarak katıldığı İspanya İç Savaşı'ndaki deneyimlerini konu alır. Orwell'in birinci elden tanıklığına dayanan bu kitap, faşizme karşı yürütülen savaşa ışık tutmanın yanı sıra İspanya'da başlayan toplumsal devrimi, cumhuriyetçiler cephesinde anarşistler ile komünistler arasındaki çatışmaları önyargılardan uzak bir yaklaşımla yansıtmaktadır. Ne var ki yayımlandığı dönemde açık ve çarpıcı içeriği sebebiyle uzunca bir dönem gözlerden uzak tutulmuş, gereken ilgiyi görmemiştir. Yazarın en ünlü kitaplarından 1984 ve Hayvan Çiftliği'nin olgusal arka planını merak edenler için Katalonya'ya Selam muhakkak okunması gereken bir kitaptır.

"Katalonya'ya Selam bence George Orwell'in en önemli eseridir. İspanya İç Savaşı'na dair pek çok şey biliyor olmama rağmen, bu kitap benim için oldukça aydınlatıcı oldu ... Orwell dürüst bir adamdı. Kendisini, ideolojik denetim sistemlerinden kurtarmaya çalışmış ve bunda başarılı olmuştur; işte tam da bu sebeple gayet sıradışı ve takdire şayan bir insandır."
-Noam Chomsky-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 262

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: BGST

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Selam sadece Katalonya’ya değil...
Özgür Çiçek

Katalonya’ya Selam’ı tek başına bir tarihi anı roman değil. Orwell’in başyapıtlarının bir iz düşümü, bir gölgesi. Kitap sadece İspanya İç Savaşı’nı merak edenler için değil, ama aynı zamanda Orwell’in satırlarını aralamaya meraklı okurlar içinde çok önemli bir çalışma. Orwell’in selamı Katalonya’ya olduğu kadar hakikatin peşine dürüstlük ve cesaretle düşen herkese. Bu güzel selamın aksi sedasını bulması dileğiyle....

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

20.12.2021

Selam Olsun

İspanya iç savaşını ve savaş sırasındaki solun durumunu, cephedeki savaşın atmosferini tüm içtenliğiyle anlatmış. Son kısımdaki fraksiyonlar ve çokça parti isimleri biraz kafa karıştırıcı olsa da oldukça objektif ve sürükleyici bir kitap.

06.04.2020

Önemli bir kaynak

İspanya İç Savaşı hakkında Orwell'ın gözlemlerine dayanan bu eser, hem savaş sahnelerini gözlerde canlandırmaya, hem de devrimin neden başarısız olduğuna dair çok önemli çıkarımlar yapmamıza sebep oluyor. Okuduktan sonra üstüne bir de Land and Freedom (1995) filmini izleyerek cila çekebilirsiniz.

13.05.2016

bu konuyla ilgili bu kaynak daha yararlı olur

http://idefix.com/Kitap/Halk-Silahlaninca/Abel-Paz/Arastirma-Tarih/Tarih/Dunya-Tarihi/urunno=0000000378138

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.