29,7 TL
Standart Teslimat : 17 Ağustos - 20 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

İstanbul Kırmızısı Kitap Açıklaması

 

Ferzan Özpetek, doğup büyüdüğü şehir olan İstanbul’u yıllardır uzaktan gözlemliyor. Bu sevginin ve hüznün romanı olan İstanbul Kırmızısı, sanatçının sinema eğitimi için İtalya’ya gidişine kadarki İstanbul yaşantısından izler taşıyor. Mesafelerle ölçülebilen uzaklığın kişiyi bir şehre ait olmaktan alıkoyamayacağını, önemli olanın şehirde yaşamak değil, şehri yaşatmak olduğunu gösteriyor.

 

Filmleriyle tüm dünyada adından söz ettiren Ferzan Özpetek, romancılıkta da bir o kadar iddialı.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

İstanbul Kırmızısı edebi iddiası olmayan, otobiyografik göndermelerle zenginleşen ve bir sanatçıyı daha iyi tanımayı, filmlerini yeni bir gözle görmeyi sağlayan bir roman. Ayrıca her şeyden çok, anne babaların hatalarıyla barışma romanı. İstanbul’a ve neslimizi şekillendirenlere yazılmış bir anmalık..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

15.11.2016

Kuzgun

Emeğe saygım var ama sanırım beklentim yok yüksekti...

21.04.2014

İstanbul Kırmızısı

ÿ"Ferzan Özpetek duygusal yönetmenliğinin yanında iyi de bir yazar olabilir mi acaba?ÿ" merakıyla alıp okuduğum bir kitap oldu İstanbul Kırmızısı. Bir ipte bir kaç cambaz oynar bilinenin aksine lakin Özpetek beklenen performansa cevap verememiş kitabında. Hızlıca okunup listeye eklenebilecek türden bir kitap olarak yer etti kütüphanemde. Büyük beklentilerle almayın derim fakat bir yönetmenin kare kare yazdığı bir kitap da farklı olacaktır derseniz bir göz atmanızı tavsiye ederim zira boğaz betimlemelerinde dahi adeta kameranın boğaz üzerinde kaydığını hissediyor okuyucu.

19.03.2014

İstanbul Kırmızısı

İstanbul Kırmızısı.Kolay ve hızla okunan eserlerin akıcılığını iyi bir özellik olarak kabul edenler için tatmin edici bir kitap. Nitelikli edebiyat düşkünü, zor beğenen okur için ise taze bir kaç sebzeden müteşekkil, yağ limon tuz ve sostan yana zenginleştirilmemiş bir salata tadında.
Her okur kendi beğeni ölçülerine göre, metnin övgüye değer farklı yanlarını keşfedebilir. Benim için sadeliği ve samimiyeti keşfetmek zor olmadı. Sadelik ve samimiyet zaten varsa var, yok ise yok görünürlüğünde özellikler. Samimiyetin teminatı, biraz da Ferzan Özpetek´in gülüşündeki tasarlanmamış tabiiliğin gerisinde dinleniyor.
Merak ettim. Bu metni bir ilk roman yarışmasına yazarın adını gizleyerek dahil etseydik şansı ne olurdu. Pek iyimser değilim. Bu hafta en çok satanlar listesinde birinci sıraya oturmuş olması, kitap hakkında değil fakat kitap eleştirisi ve okur davranışı hakkında daha çok şey söylüyor. Kötü bir kitap değil. İyimserlikten uzaklaşmak için neden aramazsak, yazarın nitelikli edebiyatla arasındaki kabuğu kırmaya çabaladığının habercisi dahi kabul edilebilir. Ancak bu metinden, o kabuğun çatladığına dair bir ses vermiyor.
Edebiyat denilen şehrin caddelerinde, ana yollara çıkan sokakların kavşağında ışıkları kontrol eden eleştirmenlerin, tanıdık yüzlerle göz göze gelme alışkanlığından kurtulamadıklarını düşünüyorum. Muhitimizden bir sima söz konusu olduğunda, hoşgörü bahçemizin sınırsız bir kabulle genişlemesinin ulusal genetiğimizin bir özelliği haline geldiğini kabul etmek gerek.

Murat Şahin Öcal

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.