4,5/5 - 58 Kişi Yorum Yap, Kazan!
29,64 TL
39,0 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Aynı Gün Teslimat : 21 Ekim (18:00 - 23:00)
Hızlı Teslimat : 22 Ekim
Standart Teslimat : 23 - 25 Ekim
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Tanpınar, kültürümüzü bir "iç âlem medeniyeti"nin tezahürü olarak görür. Bu medeniyeti, belirli bir ahlâkı taşıyan "mânevi vazifelerine inanmış, muayyen bir ruh nizamından geçmiş, nefislerini terbiye etmiş" insanlar meydana getirmiştir. Huzur'un kahramanlarından Mümtaz, roman boyunca kendisini "huzur"a kavuşturacak bir "iç nizam"ı aramaktadır. Eserde hastalık, ölüm, tabiat, kozmik unsurlar, medeniyet, sosyal meseleler, çeşitli ruh halleri ve estetik fikirler iç içe verilir. Ancak bütün bunların üzerinde romana hâkim olan Mümtaz'la Nuran'ın aşklarıdır. İstanbul, bu aşkın yaşandığı çevre olmaktan çıkarak, âdeta bir roman kahramanı gibi ele alınır. Huzur için, belli bir dünya görüşüne, bir hayat nizamına kavuşamamış Cumhuriyet aydınlarının "huzursuzlukları"nı dile getiriyor denebilir.Sayfa Sayısı: 391

Baskı Yılı: 2000


Dili: Türkçe
Yayınevi: Dergah Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Sevgililer günü geçer, aşk romanları kalır yadigar
Fikri Sabit

Sevgililer günü, hiç kaçarı yok tüketim günü, alışveriş anlamında tüketmiyorsanız da ruhen tükeniyorsunuz en azından, o her yerde karşınıza çıkan anlamsız farfar sarsar, içi boşaltılmış bir kırmızılık... Her sektörde olduğu gibi yayın sektörü de bir şekilde hazırlıyor kendini bugüne,  ünlü kişilerin aşklarına, aşk-evlilik itiraflarına dair hazırlanmış kitaplar, aşk mektupları ve içindeki aşk-sevgi unsurları ön plana çıkarılmış romanlar... Üzerinden bir gün geçiyor, herkes aynı anda unutuyor gerçi ama ben yine de bir gün sonrasından sormak istiyorum: Sevgililer günü diye sevgilisine aşk romanı hediye eden var mıdır acaba?

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%81
%10,3
%1,7
%5,2
%1,7
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

21.03.2019

Bahar

Tanpınar Türkçe 'yi en güzel şekilde kullanan harika bir yazar.

23.10.2015

Huzur...

Huzur bir huzursuzluğun romanıdır.Ekseriyetle aşk romanı gibi bir tanımlama yapılsa da Huzur,Mümtaz-Nuran-İstanbul aşkının perde arkasında bir ferdiyet ve medeniyet inkırazının romanıdır.Huzur derin bir üslup kaygısıyla yazıldığı içün ilkin sıkıcı gelebilir ama kitap bittiğinde dimağınızda bırakacağı iz,üslubu gibi derin olacaktır.Vazgeçmeyin!

21.07.2013

ey yayınevi

Ahmet Hamdi Tanpınar, eski sözcük kullanmış. En azından kitabın arkasında yazarın kullandığı ama bugün günlük hayatta konuşmadığımız kelimeleri açıklayan bir sözlük olsa inanın daha anlayarak daha zevkle okuyacağım. İnternetten kelimenin anlamına bakarken çok yoruldum.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız