45,5 TL
Standart Teslimat : 08 Şubat - 11 Şubat
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Hayvan Çiftliği Kitap Açıklaması

 

Şimdiye dek duymadığınız, bambaşka bir peri masalı ile karşılaşmaya ne dersiniz? İşte karşınızda George Orwell'ın en ünlü kitaplarından biri olan "Hayvan Çiftliği". İngiliz yazarın çok ses getiren romanında, alegorik bir anlatım ile politik hiciv türünün dikkat çekici bir örneğiyle karşı karşıya kalacaksınız! Yazar, alt başlığı "Bir Peri Masalı" olan "Hayvan Çiftliği" adlı eserinde derin ve politik bir kurguyu masalsı bir anlatımla sunuyor. Gelin, yetişkinlerin kütüphanesinin baş tacı bu sürükleyici romanın içeriğine kısaca değinelim.

 

"Hayvan Çiftliği" adlı kitabı neden okumalısınız?

"Hayvan Çiftliği" romanı, mecazi bir anlatım yoluyla ustaca kurgulanarak alegorik ve politik bir hiciv örneği olarak okuyucunun beğenisine sunuluyor. Kendisini her türlü totalitarizme karşı olarak nitelendiren George Orwell, romanında hem Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin kuruluşundan itibaren gerçekleşen önemli olayları kara mizah yoluyla dile getiriyor hem bürokratik egemenlik sisteminin öncüsü Stalin'in yönettiği Stalinizm ideolojisine doğrudan eleştiri yapıyor. Çağdaş klasikler arasında önemli bir yer edinen romanın mimarı Orwell, 1940'lardaki "reel sosyalizm"e yönelik eleştirilerde bulunuyor. Bir çiftlikte yaşamını sürdüren hayvanların, kendilerini sömüren insanlara yönelik başkaldırışını ele alan 152 sayfalık roman; devrimin gerçekleşmesinin ardından başa geçen bir grup liderin nasıl daha baskıcı bir rejim ortaya koyduğunu tüm çıplaklığıyla gözler önüne sererek okuru, tarihî dönemin gerçekleriyle baş başa bırakıyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Bir gazeteci ve eleştirmen olan İngiliz asıllı ünlü roman yazarı George Orwell'ın asıl adı Eric Arthur Blair. "Hayvan Çiftliği" adlı romanının ilk kez 1945 yılında Birleşik Krallık'ta yayımlanmasının ardından yazar, eseri hakkında oldukça olumlu eleştiriler almayı başarır. Romanın Türkçe baskısı 1954 yılında Halide Edip Adıvar çevirmenliğiyle dönemin Milli Eğitim Bakanlığı olan Maarif Vekâleti tarafından yayımlanır. Romanın İngilizce baskısı, 1970'li yıllarda Türkiye'de yabancı dilde eğitim veren devlet okullarının İngilizce derslerinde okutulur. 2001 yılından itibaren de Can Yayınları aracılığı ve Celal Üster çevirmenliği ile okuyucuya sunulur. Bu eşsiz roman, 1954 yılında Birleşik Krallık'ta animasyon filmi olarak sinemaya da uyarlanır ancak sansüre maruz kalır. 1999 yılında ABD'de tekrar beyaz perdeye aktarılan roman, bu sefer konusuna daha sadık kalınarak seyircinin beğenisine sunulur. Sinemanın yanı sıra tiyatro oyunlarında da sergilenen roman, Türkiye'de de sıkça sahnelenir. Ayrıca Orwell'ın milyonların gönlünde yer edinen "Hayvan Çiftliği" adlı romanı, Pink Floyd'un "Animals" isimli albümüne de ilham kaynağı oluşturur.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

George Orwell; deneme, düzyazı ve roman türlerinde edebiyata eşsiz eserler kazandıran en kıymetli yazarlardan biri. "Hayvan Çiftliği" adlı eseri dışında 5 adet romanı daha bulunuyor. Yazarın bu romanını okuduktan sonra dilerseniz eşsiz anlatım gücüne hayran kalacağınız "Bin Dokuz Yüz Seksen Dört", "Aspidistra", "Burma Günleri" ve "Papazın Kızı" adlı romanlarını da inceleyebilirsiniz.

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Orwell’in, malikânenin çiftliğini ele geçiren ama liderlerinin ihanetine uğrayan hayvanları anlattığı masalsı hikâyesi, 2. Dünya Savaşı sonrası kuşak için güçlü bir özgürlük mi-ti haline geldi. Romanın amacı, Sovyetler Birliği’nin sosyalist bir devlet olduğu yönündeki bir diğer miti yıkmaktı; Or-well’in kitabının yayınlatmakta karşılaştığı güçlükler, yazarın, İngiliz aydınlarının Sovyet sisteminin kölesi olduğu görüşünü doğruladı. Hayvan Çiftliği, Orwell’in İspanyol İç Savaşı’nda (1936–1939), birlikte savaştığı solcu militanlar komünist olmadıkları için acımasızca ortadan kaldırıldıkları zaman yaşadıklarına dayanır..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

10.02.2022

Tokat etkisi yaratan son

Bir kitap okuyucuya kitabin sonunda tokat atabilir mi? Evet atabilirmiş. Bana etkisi tam da öyle oldu. Mutlaka okunmasi gereken bir eser.

05.08.2021

Güzel

Harika bir eser.

01.06.2021

olumlu

Ürün sorunsuz ve beklediğim gibi geldi.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.