Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Göğü Delen Adam

Göğü Delen Adam

Göğü Delen Adam

9/10 - 56 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Levent Tayla
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Dünya edebiyatının klasiklerinden sayılan Göğü Delen Adam, okurları fethetmeye devam ediyor.


 


Papalagi denince “beyazlar” ya da “yabancılar” anlaşılır, ama sözcüğü sözcüğüne çevrilirse “göğü delen” anlamına gelir.


 


Samoa’ya ilk misyoner, bir yelkenliyle gelmişti. Yerliler bu beyaz yelkenliyi ufukta bir delik olarak gördüler, beyaz adamın içinden çıkıp kendilerine geldiği bir delik. O, göğü delip geçmişti.


 


Yüzyılımızın başlarında yayımlanan Göğü Delen Adam bugün artık bir yeşil klasiği olarak okunurken, başlığının kaynaklandığı şiirsel metafor, bir de düz anlam içermeye başlıyor; çünkü Papalagi sonunda göğü gerçekten delmeyi başardı, “ozon deliğinin” içinden ne tür bir yelkenlinin çıkageleceğiniyse zaman gösterecek.


-Ahmet Güngören, Çerçeve-


 


Teknolojinin günlük yaşamımıza getirdiği açmazlar her gün dünyamızda yeni “handikap”ların kapılarını aralamıyor mu? Birincisi bu “handikap”ları yalın, süssüz bir dille anlattığı için önemli Göğü Delen Adam. Uygarlığımızın bu karmaşasında yönelttiği acımasız okların hedefini bulması açısından önemli. Basit de olsa eleştirisini haklı gerekçelere dayandırması açısından önemli. İkincisi, bize pek az bildiğimiz dünyaların ufkunu açmasından önemli.


-Refik Durbaş, Milliyet Sanat-


 


Sadece keyif için değil, üniversitede sosyoloji, antropoloji derslerinde ve hatta liselerde sosyal bilgiler derslerinde bile okutulabilir. (...) Gerçek bir Samoalının gözleriyle Batı’yı görmek, insanın ufkunu çok genişleten, yorumlara yepyeni boyutlar kazandıran bir süreç.


-Semra Somersan, Cumhuriyet-


(Tanıtım Bülteninden)

Hamur Tipi : 2. Hamur

Baskı Sayısı : 20. Basım

İlk Baskı Yılı : 1993

Sayfa Sayısı : 112

Ebat : 13x20

Medya Cinsi : Ciltsiz

Dil : Türkçe

Orijinal Adı : Der Papalagi - Die Reden des Su¨dseehäuptlings Tui

ISBN: 9789755393407


Yorumlar (5)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Kendine bakmak zor :)

Modern hayatın içinde anlık yaşadığımız mutlulukların belki de kısa sürmesini, gerçek anlamda huzurlu olamayışımızı anlamak için, dışarıdan-gelişen medeniyetin dışından bir kabile liderinin bize dair yorumları. Ayna olmadan kendimizi göremeyiz sanırım :) Tavsiye edilesi

İnsanın Varlığı Amacı ve ürettikleri

İnsan modernse Papalagi Postmoderndir, insan romantikse Papalagi realisttir. Gerçekten bu eser şuanki dünya ile Papalagi´nin dünyası arasındaki zıtlıkları anlatır. Kim haklı? Bunun cevabını Papalaginin gözünden bulacaksınız.

okuyun okutturun

Mükemmel bir sistem/modernizm eleştirisi. Bir yerlinin gözünden Avrupa!.. Hepimiz ütopya´da yaşamanın halini kuruyoruz fakat kitabı okuduktan sonra bir distopya´da yaşadığımızın farkına varacaksınız. Her yönüyle çok iyi analizlerde bulunmuş.Kitap okumanın, düşünmenin saçma olduğu kısımlara pek katılmasam da genel olarak yaşlısı genci 7´den 70´e herkese okutulmalı diye düşünüyorum.

Kabile Reis´inin şu müthiş sözünü de barındırıyor kitap: ÿ"Eğer insan çok fazla ÿ"şeyÿ"e gereksinim duyuyorsa, bu büyük bir yoksulluğun göstergesidir.ÿ"

Gerçekten de yoksul olan onlar mı yoksa biz miyiz? Cevabı bu kitapta
Ek olarak: Kitabın sonunda yer alan Yazarın biyografisi de ayrı bir roman tadında ..