4,5/5 - 61 Kişi Yorum Yap, Kazan!

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 112

Ebat : 13x20

İlk Baskı Yılı : 1993

Dil : Türkçe

Orijinal Adı : Der Papalagi - Die Reden des Su¨dseehäuptlings Tui

Medya Cinsi : Ciltsiz

Dünya edebiyatının klasiklerinden sayılan Göğü Delen Adam, okurları fethetmeye devam ediyor. Papalagi denince “beyazlar” ya da “yabancılar” anlaşılır, ama sözcüğü s ... Tamamını gör
9,12 TL
12,0 TL %24
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Dünya edebiyatının klasiklerinden sayılan Göğü Delen Adam, okurları fethetmeye devam ediyor.


 


Papalagi denince “beyazlar” ya da “yabancılar” anlaşılır, ama sözcüğü sözcüğüne çevrilirse “göğü delen” anlamına gelir.


 


Samoa’ya ilk misyoner, bir yelkenliyle gelmişti. Yerliler bu beyaz yelkenliyi ufukta bir delik olarak gördüler, beyaz adamın içinden çıkıp kendilerine geldiği bir delik. O, göğü delip geçmişti.


 


Yüzyılımızın başlarında yayımlanan Göğü Delen Adam bugün artık bir yeşil klasiği olarak okunurken, başlığının kaynaklandığı şiirsel metafor, bir de düz anlam içermeye başlıyor; çünkü Papalagi sonunda göğü gerçekten delmeyi başardı, “ozon deliğinin” içinden ne tür bir yelkenlinin çıkageleceğiniyse zaman gösterecek.


-Ahmet Güngören, Çerçeve-


 


Teknolojinin günlük yaşamımıza getirdiği açmazlar her gün dünyamızda yeni “handikap”ların kapılarını aralamıyor mu? Birincisi bu “handikap”ları yalın, süssüz bir dille anlattığı için önemli Göğü Delen Adam. Uygarlığımızın bu karmaşasında yönelttiği acımasız okların hedefini bulması açısından önemli. Basit de olsa eleştirisini haklı gerekçelere dayandırması açısından önemli. İkincisi, bize pek az bildiğimiz dünyaların ufkunu açmasından önemli.


-Refik Durbaş, Milliyet Sanat-


 


Sadece keyif için değil, üniversitede sosyoloji, antropoloji derslerinde ve hatta liselerde sosyal bilgiler derslerinde bile okutulabilir. (...) Gerçek bir Samoalının gözleriyle Batı’yı görmek, insanın ufkunu çok genişleten, yorumlara yepyeni boyutlar kazandıran bir süreç.


-Semra Somersan, Cumhuriyet-


(Tanıtım Bülteninden)

 

Puanlamalar

%85,2
%8,2
%4,9
%1,6
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

08.02.2019

Yaşadığımız çağı sorgulayalim.

"Bilin ki para kimseyi ne daha mutlu ne de daha neşeli yapar. Yaptığı tek şey, insanın yüreğini kötü bir karışıklığa sürüklemektir."Tuavii - Göğü Delen Adam , 42.sayfaAslında medeniyet ve teknoloji gelişerek hayatımızı kolaylastirirken mutsuz ve doyumsuz bir toplum olduğumuzu fark edememişiz. Ben bunu fark ettim kitabı okurken.Tabi ki tavsiye ediyorum.

03.01.2017

Kendine bakmak zor :)

Modern hayatın içinde anlık yaşadığımız mutlulukların belki de kısa sürmesini, gerçek anlamda huzurlu olamayışımızı anlamak için, dışarıdan-gelişen medeniyetin dışından bir kabile liderinin bize dair yorumları. Ayna olmadan kendimizi göremeyiz sanırım :) Tavsiye edilesi

27.10.2015

İnsanın Varlığı Amacı ve ürettikleri

İnsan modernse Papalagi Postmoderndir, insan romantikse Papalagi realisttir. Gerçekten bu eser şuanki dünya ile Papalagi´nin dünyası arasındaki zıtlıkları anlatır. Kim haklı? Bunun cevabını Papalaginin gözünden bulacaksınız.