21,0 TL
Standart Teslimat : 22 Ağustos - 25 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Göğü Delen Adam Kitap Açıklaması

 

Bir kabile şefinin gözünden Avrupa’ya bakmaya hazır mısınız? Göğü Delen Adam, Samoalı bir kabile şefinin gözünden Avrupa yaşamının tasvirini içeriyor. Kitap; modern çağın insanlar üzerindeki etkileri, onları nasıl şekillendirdiği ve temel ilkelerinden nasıl uzaklaştırdığı üzerine açıklamalarda bulunuyor. Samoalı şef Tuiavii’nin bugün medeniyet dediğimiz olguları eleştirmesi üzerine Erich Scheurmann tarafından yazılan Göğü Delen Adam adlı eserden kısaca bahsedelim.

 

"Göğü Delen Adam" adlı kitabı neden okumalısınız?

Scheurmann, kitapta Samoalı bir kabile şefiyle tanıştığı iddiasından yola çıkarak şefin Avrupa ülkelerini ziyaret ettiğini ve kültürlerine aşina olduğunu belirtiyor. Yazar, şefin geri döndükten sonra halkı için manifesto niteliğinde konuşmalar hazırladığından bahsediyor. Şefin bu konuşmaları Scheurmann ile paylaşması üzerine yazar, şefle konuşarak yazdıklarını çevirmek istediğini söylüyor. Şef Tuiavii’nin söylemleri, Samoaca “beyaz adam" anlamına gelen "papalagi"nin onları karanlığına sürüklemek istediğine dair bir uyarı niteliğinde. Tuiavii, beyaz adamın Tanrı'sının para olduğunun ve para için hayatında önem verdiği her şeyden vazgeçmeye hazır olduğunun altını çiziyor. Ayrıca Tuiavii, yazılarında Batılı zaman ve emek kavramlarını da sorguluyor ve eleştirisini tüketime, toplumsal eşitsizliklere ve insanların paraya olan düşkünlüğüne yöneltiyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Göğü Delen Adam, yayımlandığı dönemden itibaren on beşten fazla dile çevrilir. Erich Scheurmann, şefin kabilesinin yaşadığı yeri bizzat ziyaret ettiğini ve orada kaldığını iddia eder. Scheurmann'ın adı kitapta belirgin bir şekilde yer almasına rağmen yazar, yalnızca Tuiavii'nin konuşmalarının çevirmeni olduğunu iddia eder. Ayrıca yazar, şef Tuiavii’nin onayı olmadan onun bildirilerini yayımladığını da kabul eder. Bazı insanlar tarafından Scheurmann’ın bu eserinin tamamen kurgusal olduğu ve böyle bir şefin aslında hiç var olmadığı iddia edilir. Scheurmann, resimli bir kitabında Samoalı bir çiftin evi önünde çekilmiş bir fotoğrafını yayımlar ve altına "Tiavealı şef Tuiavii ve eşi" başlığını atar fakat fotoğraftaki adam, Tuiavii'nin Göğü Delen Adam’daki betimlemesine pek uymaz. Scheurmann’nın torununa göre Tuiavii, birkaç farklı insanın birleşimine dayanır. Bu karmaşayı çözmek için Samoa dilinde uzman olan birinden yardım alınır ve incelemeler sonucunda birçok tutarsızlık bulunur. Sonuç olarak Scheurmann'ın Göğü Delen Adam’ı Alman toplumu üzerine örtülü bir eleştiri olarak kendisinin yazdığı düşünülür.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Bu türdeki kitaplara ilginiz varsa sizin için birkaç güzel önerimiz var. Dilerseniz Max Horkheimer tarafından kaleme alınan Akıl Tutulması ve John Maxwell Coetzee’nin yazdığı Barbarları Beklerken isimli eserlere bakabilirsiniz. Ayrıca Max Horkheimer ve Theodor W. Adorno’nun kaleminden çıkan Aydınlanmanın Diyalektiği adlı kitabı da listenize ekleyebilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

06.06.2022

efsane

hani derler ya bir kitap okudum hayatım değişti diye, işte o kitaplardan...

07.05.2021

Çok beğendim

Farklı bakış açısına sahip bir kitap. Beğendim.

18.02.2021

Eşsiz

Uzun süredir almak istediğim bir kitap. Bir solukta okuyabilirim

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.