4,5/5 - 26 Kişi Yorum Yap

İlk Baskı Yılı : 2012

Sayfa Sayısı : 704

Dil : Türkçe

Salman Rushdie, bugüne kadar pek çok ödüle layık görülen, ülkesinin gerçeğinden beslenerek evrensele açılan eserleriyle çağdaş edebiyatın en önemli temsilcilerinden biri. ... Tamamını gör
34,3 TL
49,0 TL %30
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Salman Rushdie

Salman Rushdie

Salman Rushdie, Urduca ve İngilizce konuşan müslüman bir ailenin oğlu olarak 1947'de (bağımsızlıktan iki ay önce) Bombay'da doğdu. 1961'de lise eğitimi için İngiltere'ye gönderilen Rushdie'nin ailesi, 1964'te diğer müslümanlarla birlikte zorunlu olarak Pakistan'a göç etti ve Karaçi'ye yerleşti.Cambridge'de tarih eğitimi gören Rushdie, fantastik bir bilimkurgu denemesi olan ilk romanı Grimus (1975) ... Tamamını görKitap Açıklaması


Salman Rushdie, bugüne kadar pek çok ödüle layık görülen, ülkesinin gerçeğinden beslenerek evrensele açılan eserleriyle çağdaş edebiyatın en önemli temsilcilerinden biri.

Anlatacak öyle çok hikâye var ki, bir sürü, birbirine geçmiş bir hayatlar olaylar mucizeler yerler rivayetler bolluğu, olanaksızla olağanın son derece yoğun bir karışımı! Ben bir hayat yutucusuyum ve beni tanımak için, bir tek beni tanımak için sizin de bütün hepsini yutmanız lazım.

15 Ağustos 1947, geceyarısı saat on ikide, Hindistan'ın bağımsızlığının ilan edildiği anda dünyaya gelen Salim Sina, basında ilgi odağı olup Başbakan Nehru tarafından kutlanır. Ancak bu tesadüf, kahramanımız için beklenmedik sonuçlar doğuracaktır. Zira kendisi gibi aynı saat doğmuş bin çocukla telepati kurmak ve tehlikeleri koku alma duyusuyla sezmek yetenekleri bahşedilmiştir kendisine. Bu yolla içinden çıkılmaz bir biçimde ülkesinin tarihine bağlanan Salim, zaman içinde yol aldıkça modern Hindistan'ın zaferlerine, felaketlerine, trajedilerine ve büyük çelişkilerine ayna olur.

Kadim mitlerin günümüz anlatılarıyla, masalların tarihle birlikte dokunduğu, zengin, eğlenceli ama trajik; aynı anda hem gerçekçi hem de fantastik bir başyapıt, Geceyarısı Çocukları... XX. yüzyılın en iyi 100 romanından biri...Sayfa Sayısı: 704

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Puanlamalar

%69,2
%26,9
%3,8
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap
Geceyarısı Çocukları

Salman Rüşdü´nün okuduğum üç kitabından sonuncusu ve bu romanından sonra uzunca bir süre Rüşdü okumayı düşünmüyorum. Zor bir roman. Benim okumam çok uzun sürdü. Aralar verdim. Satır aralarında kaybolduğum anlar oldu. Çok fazla olaylar oldu, değişti, gelişti (nihayetinde 700 sayfalık bir kitap). Benim tasviyem bu kitabı okumadan önce Floransa Büyücüsünü deneyin, ondan başarıyla çıkarsanız bunu okuyun. H.Gdz.

Muhteşem!

İnanılmaz bir kitap. Belli bir süre konunun karışıklığı sizi şaşkına çeviriyor ama okudukça her şeyi daha iyi anlamaya başlıyorsunuz. Salman Rushdie´nin en iyi kitaplarından. Şiddetle tavsiye ederim.