Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Salman Rushdie, bugüne kadar pek çok ödüle layık görülen, ülkesinin gerçeğinden beslenerek evrensele açılan eserleriyle çağdaş edebiyatın en önemli temsilcilerinden biri.

Anlatacak öyle çok hikâye var ki, bir sürü, birbirine geçmiş bir hayatlar olaylar mucizeler yerler rivayetler bolluğu, olanaksızla olağanın son derece yoğun bir karışımı! Ben bir hayat yutucusuyum ve beni tanımak için, bir tek beni tanımak için sizin de bütün hepsini yutmanız lazım.

15 Ağustos 1947, geceyarısı saat on ikide, Hindistan'ın bağımsızlığının ilan edildiği anda dünyaya gelen Salim Sina, basında ilgi odağı olup Başbakan Nehru tarafından kutlanır. Ancak bu tesadüf, kahramanımız için beklenmedik sonuçlar doğuracaktır. Zira kendisi gibi aynı saat doğmuş bin çocukla telepati kurmak ve tehlikeleri koku alma duyusuyla sezmek yetenekleri bahşedilmiştir kendisine. Bu yolla içinden çıkılmaz bir biçimde ülkesinin tarihine bağlanan Salim, zaman içinde yol aldıkça modern Hindistan'ın zaferlerine, felaketlerine, trajedilerine ve büyük çelişkilerine ayna olur.

Kadim mitlerin günümüz anlatılarıyla, masalların tarihle birlikte dokunduğu, zengin, eğlenceli ama trajik; aynı anda hem gerçekçi hem de fantastik bir başyapıt, Geceyarısı Çocukları... XX. yüzyılın en iyi 100 romanından biri...Sayfa Sayısı: 704

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Puanlamalar

%62,5
%28,1
%3,1
%3,1
%3,1
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

20.12.2019

Başyapıt mı aradınız?

Bu roman bir başyapıt. Öyle böyle değil. Böyle bir roman nasıl yazılabilmiş, akıl erdirmek zor. Yazara büyük saygı duydum. Hem masalsı hem dramatik bir atmosferde Hindistan'ın yakın tarihini anlatıyor. Müthiş bir birikim ve edebi gücün ürünü. Okuyucudan dikkat ve adanmışlık istiyor ama karşılığını fazlasıyla veriyor. Okutmuyor, yaşatıyor, hissettiriyor. Hindistan'ı, geceyarısı çocuklarını. Hele o son cümle yok mu: "...çünkü geceyarısı çocuklarının ayrıcalıkları ve lanetleri çağlarının hem efendileri hem de kurbanları olmaktır, kendilerinden vazgeçip kalabalıkların imha edici girdabına çekilmek ve yaşarken bulamadıkları huzuru ölürken de bulamamaktır." Öldürüp öyle gitseydin!

22.10.2013

Geceyarısı Çocukları

Salman Rüşdü´nün okuduğum üç kitabından sonuncusu ve bu romanından sonra uzunca bir süre Rüşdü okumayı düşünmüyorum. Zor bir roman. Benim okumam çok uzun sürdü. Aralar verdim. Satır aralarında kaybolduğum anlar oldu. Çok fazla olaylar oldu, değişti, gelişti (nihayetinde 700 sayfalık bir kitap). Benim tasviyem bu kitabı okumadan önce Floransa Büyücüsünü deneyin, ondan başarıyla çıkarsanız bunu okuyun. H.Gdz.

05.03.2013

Muhteşem!

İnanılmaz bir kitap. Belli bir süre konunun karışıklığı sizi şaşkına çeviriyor ama okudukça her şeyi daha iyi anlamaya başlıyorsunuz. Salman Rushdie´nin en iyi kitaplarından. Şiddetle tavsiye ederim.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız