Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Franny ve Zooey Kitap Açıklaması

 


Glass'lar; öncesi, savaş ve sonrası ile 2. Dünya Savaşı'nın "yaralanmış" kuşağının yedi "tuhaf" kardeşli "tipik" bir ailesi... Ölümler, intiharlar, güvence aranan mistik savruluşlar ve aşklar arasında, hayatla yaşanan yüksek voltajlı ve suskun uyumsuzluklar, sessiz çıldırma eşikleri... "Biz dördümüz, birbirimize yakın kan bağıyla bağlıyız ve bir tür deruni aile diliyle, iki nokta arasındaki en kısa mesafenin neredeyse tam bir daire olduğu bir çeşit romantik geometri ile konuşuruz. Son bir uyarı sözü: Aile soyadımız Glass. Bir dakika sonra, Glass erkeklerinden en genci, yaşayan büyük ağabeyi Buddy Glass'ın kendisine gönderdiği aşırı derecede uzun mektubu okurken görülecek (...) Bana söylediğine göre, mektubun üslubu, bu anlatıcının üslubuna ya da yazılı üslupçuluğuna, rastgeleliğin adamakıllı ötesinde bir benzerlik gösteriyormuş; genel okur da hiç şüphesiz, mektubun yazarı ile bendenizin aynı kişi olduğu sonucuna balıklama atlayacaktır. Atlayacaktır ve maalesef atlamalıdır da"... Nicedir, bir 20. yüzyıl "modern-klasik"i olarak anılan "kırk yıllık suskun" J. D. Salinger'dan, hayat üstüne, sanki kendi geleceğini de okuduğu tedirgin, derin, acı iki uzun "hikaye"Sayfa Sayısı: 156

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

The Catcher in the Rye’ın (Çavdar Tarlasında Çocuklar) şöhreti, insanların dikkatini hem J.D. Salinger’ın diğer yapıtlarından hem de genel anlamda onun yazdıklarının özündeki nitelikten uzaklaştırmıştır: Bu nitelik, yabancılaşma ve toplumdan uzaklaşmanın yüzeysel darbelerinden öte ayrıntılarla ilgilidir. Franny ve Zooey, neredeyse tamamen ayrıntılardan oluşur. Glass ailesinin iki çocuğu hakkında bir çift öykü anlatan “roman”da, deforme olmuş yapısı ve odaksız anlatım biçimi nedeniyle neredeyse önemsiz bir yapıt ya da müsvedde havası vardır. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

09.01.2021

Mutlaka okuyun

Hızlı okunabilen bir kitap değil fakat çok keyifli

06.01.2021

Salinger the 2nd

Yazarın okuduğum  ikinci eseri, kurgusunu anlayıp hikayeye girmek " Çavdar Tarlasında Çocuklar " kadar kolay değilse de okuması keyifli bir kitaptı.

02.01.2021

çok güzel

Glass ailesine bayılacaksınız çok zevkli bir okumaydı.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.