32,5 TL
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 20 Ağustos - 23 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Du Loir Seyahatnamesi Kitap Açıklaması

 

Sör Clausier du Loir, Sultan IV. Murad (1623-1640) zamanında İstanbul’a gelmiştir. Osmanlı devlet teşkilatı, sarayı, Türklerin yaşam tarzları, gelenek-görenekleri, inanç ve ibadetleri ve Antikçağ eserlerine yönelik doyumsuz bir merakla gözlemlerde bulunmuştur.XVII. Yüzyılda Fransa’da Osmanlıya karşı duyulan hayranlık ve merak onun satırlarına oldukça canlı bir şekilde yansımıştır. Fransa’daki dostlarına yazdığı mektuplarla hem bu merakı giderirken hem de Fransız kamuoyunun Türklerle ilgili ihtiyaç duyduğu bilgileri nakletmiştir. Hayatında hiç kahve ve limonata tatmamış bir Fransız’ın bu lezzetlerle ilk karşılaşmasındaki hayranlık ve şaşkınlığı mektuplarında okumak, hem eğlenceli ortam sunmakta hem de Türk yaşam tarzının zenginliğini ortaya koymaktadır. Sultan IV. Murad’ın Bağdat seferinin bir kahramanlık öyküsü olarak sunulması ve bu seferin hikâyesinin Antikçağ’daki kahramanlıklarla kıyaslanması Batı dünyasındaki Osmanlı algısını anlamak açısından kayda değerdir. Fransız Sör du Loir’nın, Hıristiyan Batılı bakış açısıyla XVII. yüzyıl Osmanlı Türk dünyasına ilişkin sunduğu gözlemler farklı üslupla okuyucunun bilgisini arttıracağı gibi tarih araştırmacıları için de yeni veriler sunacaktır.

 (Tanıtım Bülteninden)

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

14.03.2019

Mektuplardan Hoşlananlara

Kitap, ülkesinde elit statüde olan bir şahsiyetin "Levanten"e yaptığı yolculuğu, dönemin Fransa'sında farklı görevlerde yer alan arkadaşlarına gönderdiği mektuplardan oluşuyor. 15. yüzyılda mektupların kişilere ulaşmasının nasıl ve ne sürede ulaştığını canlandırdığınızda mektupları okumak ayrı bir keyifli olur. Yazar demenin biraz zor olduğu, gezginin kaleminden çıkanlar tamamen subjektif görüşlerden oluşmakta ve mektubun ulaşacağı kişinin ilgi alanına göre kurgulanmıştır. Kitabın çevirisi başarılı, akıcılığı hızlı, cümleler basit, tasvirler detaylı...Kendinizi 15. yy.da, Anadolu'ya seyahat eden bir arkadaşınızdan bir kaç mektup almış gibi hayal edip okumanızı tavsiye ederim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.