54,55 TL
Standart Teslimat : 28 Haziran - 01 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Doktor Faustus Kitap Açıklaması

 


Thomas Mann, son eseri olarak tasarladığı Doktor Faustus'ta bizi mağrur bir sanatçının, besteci Adrian Leverkühn'ün gerilimli dünyasında dolaştırıyor. Ruhu, yaratma arzusuyla dolup taşsa da, akılcı ve duygusallıktan uzak mizacını dizginleyemeyen Leverkühn'ün gerilimi, yaratma gücünün önündeki en büyük engeldir. Şeytan, Le-verkühn'ü bu zayıf noktasından yakalar: Yaratıcı zihnin dışavurumu olmaksızın anlamsız kalmaya mahkûm bir varoluştan kurtulmanın bedelini, sanatçıyı zührevi bir hastalığın pençesine düşürerek ödetir. Ancak kötülüğün sağlayabileceği bir deha, bir yaratıcılıktır bu ve Thomas Mann'ın estetiğinde halkların faşizmle zehirlenmesini temsil eder. Mann'ın, gelişkin toplum ruhunun insan bedeninde arkaik ilkelliğe teslim oluşu şeklinde yorumladığı, toplumsal alanda tehdidini dün olduğu kadar bugün de hissettiren bu kronik siyasi mesele, romanda estetik ruh ile burjuva yaşamı arasında uçurum oluşturan bireysel düzlemde karşımıza çıkar.

Dünya edebiyatının kültleri arasında tartışmasız bir yeri bulunan Mann'ın bu son büyük eseri, Faust miti ile bağlantılı bir sanatçı romanı, bir çağ ya da toplum romanı, müziği dil ile ifade etmeyi amaçlayan deneysel bir roman ya da epik anlatının bütün katmanlarına yayılan sanat kuramına dair bir deneme olarak farklı perspektiflerden okunabildiği için de bu kadar kapsamlı.
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 744

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 651

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Thomas Mann'ın son büyük eseri Doktor Faustus'u İngilizceye çeviren Lowe-Porter, bu romanı, “Katedral gibi bir kitap,” olarak tanımlamış. Gerçekten de 20. yüzyıl edebiyatının en yoğun metinlerinden biri. Tarih, felsefe, teoloji, sembolizm ve müziğin iç içe bir nakış gibi işlendiği; kinayeler, alegoriler, metaforlar içeren bir roman. Bizim için en büyük handikap, romanın çevrilmesi ile sorunun bitmemesi; zira Almanca baskısının yorumlar ve notlar içeren 1200 sayfalık ek bir cildi var. 20. yüzyılın ilk çeyreğindeki Alman ruhunu anlatan bu romanı Alman okurun anlaması için bile böyle bir desteğe ihtiyaç duyulurken, bizim halimizin harap olacağı aşikar.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

24.07.2016

Zor!

Niteliksiz Adam'ın önsözünde Ernst Fisher, Thomas Mann'ın "Buddenbrook Ailesi"nde "sıradan"ı, "Dr. Faustus" da ise "sıradışı"nı konu olarak seçtiğini söyler. Gerçekten de Mann'ın Nietzsche'nin yaşamından, Scoenberg'in besteci kişiliğinden ve Goethe'nin Faust mitinden etkilenerek yazmış olduğu bu son romanı, tüm bu özellikleriyle "sıradışı" tanımını sonuna kadar hakediyor. Thomas Mann, entellektüel kişiliğini ve klasik müzik bilgisini bu kitabında net biçimde ortaya koymuş. Çok iyi bildiği burjuva yaşamı, Nazi Almanyasının yükselişi ve eleştirisi zaten Mann'ın olmazsa olmazlarından! Her romanında olduğu gibi karakter bolluğu, ayrıntılı betimlemeler, büyük bir ihtimalle orjinalinde olduğu için metindeki Fransızca kısımların korunması ve tercümelerinin dip notlarla aktarılması, ancak profesyonel bir müzisyenin anlayabileceği derinlikte aktarılan müzik ve beste bilgileri, romanın bütünlüğünü bozarak okunmasını zorlaştırmış.

08.03.2015

Can Yayınları´na yakışmadı

20. yüzyılın en büyük edebi eserlerinden birinin basımında bu kadar özensiz olunması affedilir bir şey değil. Sayfa başına iki adet yazım yanlışı veya anlatım bozukluğu düşüyor ki elimdeki, kitabın ikinci baskısı. Açıkçası, Can Yayınları hayal kırıklığına uğrattı beni.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.