Ürün geçici olarak temin edilememektedir
;

Dinler Tarihi 1 Kitap Açıklaması

 


Önceki peygamberlerin evrensel bir risaleti yoktu. Mesih, Yahudi kavminin vaat edilenidir, diğer milletlerin vaat edileni değil. Musa, İsrailoğullarını Firavun ve Kıptilerin esaretinden kurtarmak, onları vaat edilen arza götürmek ve orada hür bir toplum kurmak için gönderilmiştir. Risaleti başladı, ondan başka bir şey yapmadan sonuçlandı. Musa, asla dünyanın bütün kullarını özgürleştirme risalet ve misyonuna sahip olmadı.

Belli bir zaman ve mekânda, Kıptî'ye karşı bir sibtî; savaş sahnesi de sınırlı. Tevrat'ın kendisi, Yahudi kavminin kitabının olduğuna ve onların ihtiyaçlarına göre vücuda geldiğine işaret ediyor. Diğer peygamberlerin de hiçbiri resmen bütün insanları kurtarmak için gönderilmemiştir. Doğaldır da.

Çünkü geçmişte, toplumsal ilişkilerin, evrensel kültürün, evrensel ilişki, kültür ve medeniyetin milletleri ve kavimleri büyük bir millet haline getirdiği şimdiki durumun aksine sınırlı ve kapalı toplum vardır. Tabiatıyla günümüz dünyasının bir köşesinde bir hareket meydana geldiği zaman dalgaları daha geniş ve kuşatıcı olarak ilerliyor, yayılıyor.

Bundan dolayı da fikir, kitap, eğitim ve öğretimin yayılma çağında evrensel bir misyon var olabiliyor. Bütün insanlar ve bütün ırklar için bir risalet, bir misyon, bir elçilik.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 320

Baskı Yılı: 2000


Dili: Türkçe
Yayınevi: Fecr Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

02.06.2020

dinler tarihi

Kitap iki cilt olup bu birinci cildidir.Yazarın vermiş olduğu derslerin notlarından oluşmaktadır.Bu cild yedi dersten oluşmaktadır.Bu kitapta yazar klasik dinler tarihi hakkında ayrıntılı bilgiler vermek tarzında değil daha çok bu dinlerin sosyolojik olarak incelemesini yapmıştır.Ilkel dinleri anlamadan günümüz inançlarını anlayamayacağımızı söylemektedir.Kitabın dili sade ve anlaşılır.Ilgilenenlere tavsiye ederim.

27.04.2015

okuyun okutturun

kitapta dinler tarihi hakkında ayrıntılı bir bilgi arıyorsan yanlış kitap. Kitap sosyolojik açıdan burjuvayı, çakma alimleri sığ ve yobaz din insanlarını eleştiriyor. Bilimin burjuvanın eline geçtiğini hakikati araması gerekirken insanları sömürmek için yön değiştirdiğini anlatıyor. Her şey burjuvanın elinde olduğunu dinlerin, psikolojinin, bilimlerin, edebiyatın vs. Bu yüzden bir ihtiyaç sahibi insan yaratıp o ihtiyacını da kendi gideren bir sistemi anlatıyor.
Nasıl doğru müslüman olunur neyi nasıl yapmalıyız. Dinlerin gelişimi nasıl olmuştur. İranlı aydınlara da ayarları veriyor veriştiriyor. Din´i eleştirmek için din hakkında bilgileri olmayan aydınlar dini eleştirmeye kalkıyor vs diyor. Kitap zaten Ali Şeriati´nin derslerdeki konuşmaların derlenmesinden oluşuyor. İnsanın din arayışının sebeplerini dinlerin ortak özelliklerini vs anlatıyor. Kitap çok güzel şiddetle tavsiye ederim fakat sakın ola ki dinler tarihi ile bir şey aramayınız. Çok ayrıntılı bir şekilde yani. Dediğim gibi sosyolojik tetkiklerde bulunmuş. Bazı yerler ilginizi çekmeyebilri iranla ilgili mesajlar, eleştiriler de mevcut o yüzden pek bir şey anlamadım o bölümlerden

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.