13,2 TL
Standart Teslimat : 22 Mart - 25 Mart
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Değirmen Kitap Açıklaması

 

Satırlar arasında gezinerek bir seyir zevki tatmak ister misiniz? Türk edebiyatının usta ismi Sabahattin Ali; mürekkepten dökülen her detayı gözlerinizle göreceğiniz, çalınan klarnetin sesini kulaklarınızda hissedeceğiniz derinlikte bir eser ile okuyucusuna sesleniyor. Aşkın kusursuz bir betimleme ile sunulduğu, her sözcüğün derin bir şiirsellik ile zihinlere kazındığı Değirmen adlı eser, Sabahattin Ali'nin öykü türünde yazdığı ilk eserlerinden oluşan bir kitap. Adaletsizliği, aşkı, toplumun kanayan yaralarını edebî bir dil ile aktaran Sabahattin Ali; okuyucuları öykülerin derinlerine çekerek onlara âdeta bir seyir zevki yaşatıyor.

 

"Değirmen" adlı kitabı neden okumalısınız?

Türk edebiyatının usta kalemlerinden Sabahattin Ali, pek çok eserinde olduğu gibi Değirmen adlı eserinde de adaletsizlikleri, hasret dolu sevdaları ve toplumun kanayan yaralarını ele alıyor. Yazar, ayrıntılı betimlemeleri ile âdeta öyküyü satır aralarına resmediyor. Kitap, üç kısımdan oluşuyor ve içerisinde toplamda on altı adet öykü yer alıyor. Eser, Sabahattin Ali'nin 1927 ile 1934 yılları arasında çeşitli dergilerde yazmış olduğu hikâyelerin bir araya gelmesinden oluşuyor. İlk bölüm, olağan dışı detaylarla harmanlanmış şekilde toplumsal olaylara değiniyor; ikinci bölüm ülkenin çeşitli kurumlarında baş gösteren yozlaşmayı, ahlaksızlığı ve halkın sömürülüşünü konu ediniyor; üçüncü bölümde ise toplumda yaşanan ekonomik, siyasi ve sosyal kırılmaların bireyler üzerindeki psikolojik etkileri yer alıyor. Sabahattin Ali'nin keskin kaleminden çıkan bu on altı hikâyede birbirinden farklı ve hüzünlü hikâyeler, okuyucu ile buluşuyor. Öyküler son derece yalın ve akıcı olsa da tasvirler oldukça güçlü görünüyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

1935 yılında yayımlanan Değirmen, Sabahattin Ali'nin ilk öykü kitabı olma özelliği taşır ve yazar, kitabın ön sözünde kendine yönelik eleştirilerde bulunur. Yayımlandığı tarihlerde Değirmen, edebiyat çevrelerinden yoğun ilgi görür. Nurullah Ataç ve Orhan Şaik Gökyay gibi isimler, Sabahattin Ali'nin kitabının çıktığını duyurur ve onun gerçek bir sanatkâr olduğunu ilan eder. Nurullah Ataç, eserde yer alan bazı hikâyeleri çok beğendiğini dile getirir ve bunların Edgar Allan Poe'nun iç ürperten hikâyelerini seven okuyucular tarafından büyük bir beğeni ile karşılanacağını vurgular.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Roman, öykü, şiir ve tiyatro türlerinde pek çok eser ortaya çıkarmış olan Türk edebiyatının usta kalemi Sabahattin Ali'nin kıymetli eseri Değirmen'i okuduktan sonra Yeni Dünya öyküsünü; Kürk Mantolu Madonna, İçimizdeki Şeytan, Kuyucaklı Yusuf, Ses romanlarını ve mektup türünde kaleme almış olduğu Canım Aliye, Ruhum Filiz eserini inceleyebilirsiniz.

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Bir muhalefet biçimi olarak mizah
Merve Fergökçe

Bir toplumda yaşamak, toplumla aynı yöne gitmek hatta toplumun gideceği yönlerin belirlenmesinde rol almak. Bunları “bireyin ve toplumun sağlığı” için yaparken, herşeyin “normal” görünmesini sağlamak, ve –miş gibi davranmak. İşte aslında “günlük hayat” bu.

Bir de; yine aynı toplumda yaşamak ama aynı yolu yürürken biraz farklı gözlükler kullanmak var. Bunlar öyle gözlükler ki hem camlarının rengi farklı – dolayısıyla görüşü – hem de çerçevesi bir o kadar farklı – dolayısıyla görünüşü. Üstelik bu çerçevenin “kralı çıplak göstermek” gibi meziyetleri olmasına rağmen kimseye bir zararı yok! Aksine; toplumun yürüdüğü yolda ihtiyaç duyduğu ekmeğe, suya ve her türlü yaşam desteğine ek besin olarak sunulan ruhsal bir besini sağlıyor: Mizahı!
 .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

12.01.2021

Bir solukta

Adını en sevdiğim hikayeden alan ve birbirinden etkileyici hikayelerden oluşan kitap. Bir solukta bitirebileceğiniz, kısa ama derin anlamlar içeren hikayeler içeren bu kitaba şans vermenizi öneririm.

07.01.2021

Kısa ama etkili hikayeler...

Sabahattin Ali'nin bütün eserleri gibi bir solukta okunabilecek bir derleme. Yazarın hayranları için geri planda bırakılmaması gerekilen bir kitap  olduğunu düşünüyorum.

24.04.2020

Usta

Öykülerinin hepsi olmasa da bir çoğu ile hüzünlendiren, etkileyici bir kitap

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.