12,7 TL
Standart Teslimat : 01 Nisan - 04 Nisan
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Çocuklar için Nasreddin Hoca Fıkraları-Kısaltılmış Metin Kitap Açıklaması

 

Dünyaca ünlü Nasreddin Hoca fıkraları çocuklarla buluşuyor! 100 temel eser arasında yer alan Çocuklar için Nasreddin Hoca Fıkraları, derlenerek kısaltılan fıkralardan oluşuyor. 500'den fazla fıkrası olan ve yüzyıllar önce yaşayan Nasreddin Hoca'nın anlatıları ile ortaya çıkmış bu esere daha yakından bakalım.

 

"Çocuklar İçin Nasreddin Hoca Fıkraları" adlı kitabı neden okumalısınız?

Hayata dair konuları Nasreddin Hocanın kendine has üslubuyla hem eğitici hem öğretici bir okuma serüveni sunuyor. 7'den 70'e herkese hitap eden Nasreddin Hoca fıkraları bu kitapta çocuklar için bir araya geliyor. Nasreddin Hoca'nın kıvrak zekâsı ve mizah anlayışının eseri olan fıkralar; düşündürürken güldürmeye devam ediyor. Nasreddin Hoca fıkraları, sohbetlerin çok daha eğlenceli ve öğretici olmasına katkı sağlamakta. Çocuklar İçin Nasreddin Hoca Fıkraları adlı kitap ile fıkralar pekiştirilip onların akılda kalıcılığı artırılabilir. Bu zamansız eser; uzun yıllar tekrar tekrar okunabilir, paylaşılabilir ve ailecek kaliteli zaman geçirmeyi sağlayabilir. Asya'dan Amerika'ya birbirinden farklı ve geniş coğrafyada ait oldukları toplumda tanınan bazı isimlerin Nasreddin Hoca gibi fıkraları bulunuyor. Fıkraların; güldürücü, düşündürücü, öğretici, eğlendirici ve şaşırtıcı olması genel niteliklerini oluşturmakta. Nasreddin Hoca'nın mizah anlayışında; güldürücü durum ve sözler, kelime oyunları, şaşırtıcı zekâ oyunları, ilginç davranışlar, abartma, ima ve taşlama gibi unsurlar mevcut. Fıkraların yaygın olarak kullanımı sonucunda oluşan ve günümüzde de kullanılan "El elin eşeğini türkü çağıra çağıra arar." gibi birçok deyim ve atasözü de bulunuyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

1480 yılına ait Saltuknâme eserinde Nasreddin Hoca'ya rastlandığını biliyor muydunuz? Yine de hazırcevap kişiliği ile hafızalarda yer edinen Nasreddin Hoca'nın gerçekten yaşayıp yaşamadığına çeşitli görüşler mevcut... 1956 yılında Leonid Solovyov tarafından Povest o Hoce Nasreddine isimli iki ciltlik eser yayımlanır ve 1.5 milyon satış yapar. Çeşitli dillerde Nasreddin Hoca derlemelerine erişim mümkün. Bu eserlerde derlenen fıkralar farklı bağlamlarda incelenerek birçok ülkede eğitim ve öğretim alanlarında fayda sağlar. Çocuklar için bir araya getirilen Nasreddin Hoca fıkraları ise 2018 yılında Mehmet Fuat tarafından derlenir. Eser, Türkiye İş bankası Kültür Yayınları tarafından basılır. Nasreddin Hoca; pek çok filme konu olmuş, çizgi dizilerde yer almış ve anlatıları çeşitli eserlerde yer almış güzide bir karakter.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Nasreddin Hoca fıkralarını sevdiyseniz Nasreddin Hoca Dünyanın Gülen Yüzü kitabına göz atmak isteyebilirsiniz. İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkan İki Yıl Okul Tatili ve Monte Cristo Kontu kitaplarını da inceleyebilirsiniz. 

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

23.09.2020

Nasreddin Hoca

Kitap zevkleri de kişiden kişiye göre değişiyor. Benim çocuğum okurken çok keyif aldı. İş Bankası Kültür Yayınları zaten genel olarak çok kaliteli. Tereddütsüz alınabilir.

05.11.2018

molla nasreddin

hiç düşündüğüm gibi çıkmadı. oğlum için aldım. bizim bildiğimiz nasreddin hoca fıkralarını düşünerek. oysa karşımıza Molla Nasreddin çıktı.??? anlatılan masallardan da hiçbir zevk almadı. nasreddin hoca fıkralarının özelliği, nasreddin'in hazır cevaplığı ve hep bir ders çıkarılmasıdır. bunda onu pek göremedik. çocuk, neydi bu şimdi diye bana baktı. zaten tamamını okumadı bile, bıraktı.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.