4/5 - 21 Kişi Yorum Yap, Kazan!

Sayfa Sayısı : 144

İlk Baskı Yılı : 2014

Baskı Sayısı : 2. Basım

Dil : Türkçe

Medya Cinsi : Ciltsiz

Felsefenin elması Joseph Jacotot'nun başına düşmüştür: 1818'de sürgünde bir devrimci olan Jacotot Belçika'da Fransız edebiyatı okutmanı olarak yarı-zamanlı bir iş bulur. Tek kelime Fransızca bilmeyen Flamanlar ... Tamamını gör
13,88 TL
18,5 TL %25
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Jacques Ranciere

Jacques Ranciere

1940 Cezayir doğumlu Fransız filozof. Paris VIII (St. Denis) Üniversitesi’nde felsefe dersleri vermiş olan Rancière’in adı ilk kez Althusser’in iki ciltlik Lire le Capital (1965; Kapital’i Okumak) derlemesine yazdığı yazıyla öne çıktı. 1968 öğrenci ayaklanmaları sırasında Althusser’le fikir ayrılığına düşen Rancière, Althusser çevresinden kopuşunun gerekçelerini La Leçon d’Althusser (1974, Althusser’in Verdiği Der ... Tamamını gör

Yazarın Diğer Eserleri

Kitap Açıklaması


Felsefenin elması Joseph Jacotot'nun başına düşmüştür: 1818'de sürgünde bir devrimci olan Jacotot Belçika'da Fransız edebiyatı okutmanı olarak yarı-zamanlı bir iş bulur. Tek kelime Fransızca bilmeyen Flamanlara, kendisi de tek kelime Flamanca bilmediği halde hocalık etmek zorundadır... İkidilli bir Fénelon baskısı koşar imdadına; "öğrencileri"nin kendi kendilerine Fransızca ve Telemak'ı öğrenmelerine kılavuzluk eder. İnsanın bilmediğini de öğretebileceğini gösteren bu tuhaf deneyin sezdirdiği kaçınılmaz sonucu anlamakta hiç gecikmez Jacotot: Bilen ile bilmeyenin, öğreten ile öğrenenin, kol emekçisi ile zihin emekçisinin, kısacası zekâların eşitliği.
Bu şaşırtıcı hikâyeyi ve Jacotot'nun felsefesini anlatan Jacques Rancière hem eğitim üzerine çok özgün bir düşünce sunuyor hem de zekâların eşitsizliğini ve bilgi hiyerarşisini bahane eden toplumsal eşitsizlik tasavvurlarına önemli eleştiriler getiriyor. "Özgürleştirmeksizin eğiten aptallaştırır," diyen Cahil Hoca, eğitimciler ve eğitim sistemi üzerine kafa yoranlar için olduğu kadar siyaset felsefesiyle ilgilenenler için de ufuk açıcı bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 144

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık

 

Puanlamalar

%81
%9,5
%0
%4,8
%4,8
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

27.02.2019

Insan Kendi Bilmediği Şeyi Öğretebilir mi ?

Joseph Jacotot Fransa Kralının değişmesiyle Belçikaya sürgüne gönderilir ama orada yarı maaşla bir öğretmenlik işi bulur. Halbuki Jacototun öğrencilerinin Fransızca bilmediği gibi o da Flamence bilmiyordur. Bunun üzerine Jacotot kendi de haberdar olmayarak tarihte önemli bir eğitim deneyini başlatır. Eline tesadüfen geçen bir çift çevirili kitapla öğrencilerinin onun yardımı olmadan da Fransızca öğrenebildiklerini görür. Bundan sonra felsefenin önemli isimlerinden sayılan Jacototun hikayesi başka bir meşhur filozofun, Jacques Rancierin kaleminden çıkan Cahil Hoca kitabıyla bizlerle buluşuyor. Eğitim ve siyaset felsefesine dair önemli eleştiriler ve güzel fikirler bulabileceğiniz ve her eğitimciye de yardımcı olabilecek bir kitap olduğunu düşünüyorum. Eğitimle ilgili doğru olarak bildiğimiz birçok yanlışı görmemizi sağlayacak ve eğitim gibi önemli bir konuda ufuklarımızı okyanuslar kadar genişletecek ve size birçok şey katacak bir kitap. Gelecekten yazan bir eğitimci olarak iyi okumalar dilerim :)