3/5 - 9 Kişi Yorum Yap
16,88 TL
22,5 TL %25
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 01 - 07 Aralık
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

“İki dalga geçti içinden: İlki insanı hareketsiz bırakan bir soğuk dalga, ikincisi canlılık veren bir sıcaklık... Tıpkı başımızdan geçen ender olaylarda olduğu gibi.”

Hem yazarı, hem çevirisi, hem de hikâyesiyle “özel” bir kitap: Buz Sarayı... İki küçük kızın dostluğunu anlatan roman, çocukluğun gizli kederini incelikle işliyor. Bitmeyen, upuzun bir kışın ortasında filizlenen bu dostluk, uçsuz bucaksız bir yalnızlığın başlangıcı oluyor. Çünkü kızlardan biri Norveç fiyortlarından birindeki donmuş bir çağlayanda, Buz Sarayı’nda kayboluyor ve bu buzdan labirent nihayetinde herkesin biraz kalbini kırıyor.

Türkçenin en önemli şairlerinden Melih Cevdet Anday’a 1973 TDK Çeviri Ödülü’nü; Tarjei Vesaas’a ise 1963’te Kuzey’in Nobel Edebiyat Ödülü sayılan İskandinav Edebiyat Ödülü’nü kazandıran Buz Sarayı; soğuk, uzak bir diyarın dostlukla alevlenen sessiz şiirini dillendiriyor.

“Ne kadar yalın bir roman bu. Ne kadar incelikli, ne kadar güçlü… O kadar farklı, öyle biricik ki. Unutulmaz. Sıradışı…” 

– Doris Lessing -

Buz Sarayı’nın dünyanın en ünlü romanı olmaması beni çok şaşırtıyor.”

 – Max Porter -

“Bugüne kadar yayımladığım en iyi roman.” 

– Peter Owen -

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%44,4
%11,1
%11,1
%22,2
%11,1
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

15.09.2019

Buzdan saraylar eriyen yürekler

Tarjei Vesaas’ın buz sarayı metaforunun eşi benzeri yok. Roman buzlu, karlı, soğuk diyarlarda karşılaşan iki çocuğun sadece bir kez gerçekleşebilen yazgısal buluşması ve sonrasından oluşsa da, yazarın kahramanlarına yakın kamera tutarak ayrıntıladığı olayları anlatırken başka alt metinler bulmamak da imkansız gibi. Söylenemeyeni aleni hiçbir itham ve kategori kullanmadan gösteren ve incelikle okuyucusunun hayalgücüne yer bırakan Vesaas işte bu nedenlerle asla gevelemeden benzersiz bir anlatı çıkarmış ortaya.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.