63,85 TL
Standart Teslimat : 06 Aralık - 09 Aralık
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Bir Hayat Kitap Açıklaması

 


"Birden Julien iki eliyle karısını omuzlarından tuttu ve bütün ağzıyla, kızın daha önce hiç yaşamadığı derin, ıslak bir öpücük kondurdu. Öpücük Jeanne'ın damarlarına, hatta iliklerine kaar işlemişti. Öyle tuhaf bir titreyişle sarsıldı ki farkında olmadan iki koluyla birden ittiği Julien'in sırt üstü düşmesine neden oldu. (...) Julien ona susamış gibi, çılgınca üzerine atılıp onu kollarına aldı. Aceleci, acıtıcı, çılgın öpücükler Jeanne'ın bütün yüzünde, gerdanında geziniyor, okşamalardan boğulacakmış gibi hissetmesine neden oluyordu. Ellerini açmış, ne kendisinin ne de diğerinin ne yaptığını anlayamadan, bir şeyleri anlamasını engelleyen allak bullak olmuş kafasıyla hareketsiz duruyordu. Ama ani bir acıyla içinin yırtıldığını hissetti. Kendisine zorla sahip olan kocasının kollarında kıvranarak inlemeye başladı. (...) Ruhunun en derinlerine kadar umutsuzlukla doluydu. O kadar farklı hayal ettiği bir hazzın yanılgısı, yerle bir edilen, parçalanan mutluluk beklentisinin hayal kırıklığı içindeydi: 'İşte karısı olmaktan anladığı bu. Yalnızca bu! Yalnızca bu!'"

On yedi yaşında aşka susamış umutlar ve düşler içindeki genç bir kız... Evlendikten sonra aşkın şiirsel olmayan yanlarını da keşfetmek zorunda kalır... Kırılmaya başlayan yanılsamalar kısa sürede paramparça olur... Ama hayat gene de devam etmektedir... Büyük Fransız yazarı Guy de Maupassant'ın bu küçük mücevher değerindeki romanı Bir Hayat da hak ettiği yerde... "Oğlak Klasikleri" arasında.


İnce Kapak:

Baskı Yılı: 2004


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 191

Baskı Yılı: 2004


Dili: Türkçe
Yayınevi: Oğlak Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

22.08.2006

Hayaller ve Hayal Kırıklıkları

Guy de Maupassant’ı tanıyanlar genelde hikayelerinden tanırlar. Bu kitap ise yazarı bir romanla tanıma fırsatı yaratıyor. Ve de çok hoş bir romanla...
<br>
Roman, bir baron ve barones’in tek kızı olan Jeanne’ın hayatı ekseninde gelişiyor. Jeanne’ın manastırdaki eğitimi sonrasında eve dönüşü ile başlayan hikaye, yaşlılık yıllarına dek uzanıyor. Jeanne da romanın diğer kahramanları gibi son derece kuvvetli karakteristik özelliklere sahip bir şekilde okurun gözünde canlanıyor. Baron ve barones çok iyi betimlenmiş karakterler. Hele Julien oldukça ilginç ve bir o kadar da rahatsız edici bir anti-kahraman. Jeanne’ın hayalleri ve hayal kırıklıkları, Julien’in onun yaşamını tümüyle değiştirmesi, baronun kızına duyduğu katıksız sevgi, barones’in melankolik ve sessiz yaşamı, Jeanne’ın Paul’e son bir çareye sarılır gibi tutunması öylesine güzel bir dille anlatılmış, tüm bu olayları çevreleyen doğa öyle şık şekilde betimlenmiş ki, roman okurunu gerçekten bu insanların hayatının içine çekiyor ve son derece etkileyici oluyor. Bu roman tam bir klasik. Romanın orijinali konusunda hiçbir fikrim yok ama çeviriyi de romanın havasını çok iyi yansıttığı için çok beğendiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Oğlak Yayınları’nın özenli bir çalışması daha...
<br>
Özellikle Fransız klasiklerini okumaktan zevk alanlara tavsiye ederim. Büyük keyifle ve elinizden kolay kolay bırakamadan okuyacağınızı tahmin ediyorum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.