Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Bilimsel Devrimlerin Yapısı Kitap Açıklaması

 


Bilimsel buluşların mantıksal yapısı nedir? Ne tür kurallara ve kavramsal araçlara gerek vardır? Bu araçlarla üretilen bilginin sürekli ileriye, daha doğru olana gittiğini nereden bilebiliriz? Birbirine zıt bilimsel açıklamaların hangisinin daha geçerli olduğunu belirlemek için ne gibi ölçütlere sahibiz? Daha çok bilim felsefesi alanına giren bu sorulara yanıt ararken zorunlu olarak bilimin tarihsel bir süreç olarak nasıl geliştiği ve ne tür koşullarda üretildiği sorularının da yanıtlanması gerekir. Kuhn'un, bilim tarihinin kesintisiz bir bilimsel birikimin sonucu olarak değil; aksine, bilgiyi büyük kesintilere, hatta kopmalara uğratan devrimci dönüşümlerle geliştiğini gösterdiği "Bilimsel Devrimlerin Yapısı"; yayınlandığı 1962 yılında bilim tarihi, bilim felsefesi ve bilim sosyolojisi alanlarında bir bomba etkisi yaratmış ve o tarihten bu yana çağdaş bilim ve felsefe dünyasının temel klasiklerinden biri olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Batı düşünce tarihinin temelinde yatan ampirist bilim geleneğini, bilim tarihindeki büyük dönüşüm ve devrimleri sorgulayan Kuhn; bilimsel ilerlemenin temel dayanağı olduğu iddia edilen ampirist bilgi kuramının bir gereği olarak bilimin tarihini de kendilerine göre yeniden yazanlara karşı, aynı tarihe bakarak bambaşka bir ilerleme yapısının ve bambaşka felsefi sonuçların oluşturulabileceğini kanıtlamak çabasındadır ve "Bilimsel Devrimlerin Yapısı" bu çabanın ürünüdür.

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

09.08.2021

Oldukça Kıymetli

Kuhn bilimsel araştırmaları; paradigma öncesi dönem, olağan bilim, aykırılıkların yoğunlaşması, bunalım dönemi ve bunu takip eden bilimsel devrimler çerçevesinde, bilim tarihinden örneklerle detaylı bir şekilde incelemiştir. Eserde; bilimsel araştırma süreçlerinde bilim insanının nesnelliği, Popper'ın yanlışlanabilirlik ilkesi ve birikimsel bilimsel ilerleyiş anlayışı gibi hususlar, tarihsel ve sosyolojik bir perspektifle ve eleştirel bir gözle irdelenmiştir. Popper'ın Bilimsel Araştırmanın Mantığı eseriyle birlikte okunması, bilim felsefesindeki son derece önemli bir tartışmanın daha iyi anlaşılmasında katkı sağlayıcı olacaktır. Eserin çevirisini Sayın Nilüfer KUYAŞ yapmıştır. "Çevirmenin Sunuşu" başlığı altında, okuyucuyu eserin etki alanıyla bütünleştiren ve okuyucuyu esere hazırlayan, ders niteliğinde yaklaşık 50 sayfalık bir kısım Sayın Kuyaş tarafından kaleme alınmıştır, yoğun emekleri için kendisine müteşekkirim. Keyifli okumalar dilerim.

09.06.2020

Thomas Khun

Thomas Khun Bilimsel Devrimlerin Yapısı kitabında Bilim adamlarının objektif olduğu efsanesini temelden sarsıyor.

24.12.2019

Okunmalı

İyi bir eser okunmalı çeviri konusunda şikayetler var yayınevi bilgilendirilmeli

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.