4,5/5 - 27 Kişi Yorum Yap

Hamur Tipi : 2. Hamur

İlk Baskı Yılı : 2016

Baskı Sayısı : 3. Basım

Sayfa Sayısı : 248

Ebat : 14x21

Medya Cinsi : Ciltsiz

Dil : Türkçe

Ünlü bilimkurgu yazarı Isaac Asimov'un bilimkurguya en büyük katkısı Üç Robot Kanunu'dur. Üç Robot Kanunu'na göre;-Robotlar, insanlara zarar veremez ya da eylemsiz kal ... Tamamını gör
17,64 TL
28,0 TL %37
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Isaac Asimov

Isaac Asimov

Isaac Asimov (2 Ocak 1920 - 6 Nisan 1992), Yahudi asıllı ABD'li yazar ve biyokimyacı.Pek çok konuda yapıtları olmasına karşın, bilim kurgu eserleri ve popüler bilim kitapları ile tanınmıştır. Kurgu olmayan çok sayıda eserinin yanı sıra Fantezi dalında da yazmıştır. Dewey Ondalık Sınıflandırma sistemindeki Felsefe hariç tüm ana dallarda eserleri vardır. Asimov ortak görüşle bilim-kurgu dalının ustasıdır. R ... Tamamını görKitap Açıklaması


Ünlü bilimkurgu yazarı Isaac Asimov'un bilimkurguya en büyük katkısı Üç Robot Kanunu'dur. Üç Robot Kanunu'na göre;

-Robotlar, insanlara zarar veremez ya da eylemsiz kalarak onlara zarar gelmesine göz yumamaz.
-Robotlar, Birinci Kanun'la çakışmadığı sürece insanlar tarafından verilen emirlere itaat etmek zorundadır.
-Robotlar, Birinci ya da İkinci Kanun'la çakışmadığı sürece kendi varlıklarını korumak zorundadır.

Ben, Robot'ta, Isaac Asimov en ünlü 9 robot öyküsünü toplamıştır. Bu öyküler, gelecek nesillerin robot öyküleri için bir yol gösterici olmuş, bilimkurguda robotun ciddiye alınmasını sağlamıştır. Asimov, bu öykülerle konuşma yetisi olmayan robotlardan insanlığın iyiliğini gözeten makinelere kadar, robot tarihinin izini sürüyor.

Ben, Robot 25 sene sonra yeni edisyonuyla, İthaki Bilimkurgu Klasikleri dizisinin bir parçası olarak geri dönüyor.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 248

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: İthaki Yayınları

 

Puanlamalar

%85,2
%7,4
%7,4
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap
Elma ve Armut

"Robot Serisi" tabi ki vardır. "Vakıf Serisini" de okudum "Sonsuzluğun Sonu"nu da hepsi ayrı kitaplar ama olaylar aynı evrende geçiyor ve en sonunda hepsi konu olarak birbirine bağlanıyor. "Robot" ve "Vakıf" Serisini ilk 50'li yıllarında yazıyor Isaac Asimov, daha sonra 80'li yıllarda iki seriye devam edip olayı birbirine bağlıyor. Ben de sırasına göre okudum ama genel olarak ikisi ayrı ve başka seridir. Tekrar söyleyeyim "ROBOT" ayrı bir seridir. Tek başına "Vakıf Serisi" okunmadan okunabilir. Beraber okunması tavsiye edilir.

Asimov'un çığır açan romanı

İlk gençlik yıllarımda (70'lerin sonu) başka bir yayınevinden ilk defa okuduğumda çok sarsıldığımı ve keyif aldığımı hatırlıyorum.  Bilim-kurguya ciddi ilgi duymama neden olan kitaptır. Ara sıra açar okurum. Şimdi yeniden İthaki basmış pek sevindim. Ayrıca "Robot Serisi" filan gibi bir serisi yoktur Asimov'un, sadece- yani sırası bozmadan okunacak-  VAKIF Serisi vardır. Bunun dışındaki tüm eserleri bağımsız romanlardır. Aynı adlı filmle bir ilgisi de yoktur. Kitap orijinal olduğundan bugüne göre daha naif ve o günün teknolojisine göre yazılmıştır; ama robotların gelecekteki evrimini ve insan yaşamına etkisini fevkalade anlatır. Mutlaka alın koyun baş ucunuza..

Robot serisi

Robot serisinin en iyi kitabi maalesef değil  her ne kadar iyi bir kitap olsa da. Ama kısa kısa yazılmış 9 hikaye muhteşem robot serisinin temelini atıyor. 9 hikaye de çok zekice yazılmış ve robotlar gerçek bir insanmış hissi veriyor. Bazen hallerine üzülüyorsunuz bazen zekalarına hayret ediyorsunuz. Aynı isimli filmle alakası yok sadece aynı evrende geçiyor. Büyük bir ihtimal diğer kitaplar da basılacak ve bunu da kitaplığınıza eklemek isteyeceksiniz. KAÇIRMAYIN.