39,0 TL
Standart Teslimat : 04 Ekim - 07 Ekim
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Barbarları Beklerken Kitap Açıklaması

 


Nobel ödülü sahibi J. M. Coetzee, bu romanında hayalî bir imparatorlukta geçen olayları anlatıyor. Ancak, yazarın 1970?ler Güney Afrika?sına gönderme yaptığını seziyoruz. Geniş topraklara yayılmış bir imparatorluğun en ucundaki bölgede yaşayan Barbarlar, sözümona, ayaklanmak, imparatorluğu tehdit etmek üzeredirler. Onları bastırmak bahanesiyle merkezden gönderilen Albay ve emrindekiler, müthiş bir işkence ve kıyım başlatırlar. Bu olaylar, o bölgede görevli, yıllardır başkentin yüzünü görmemiş Sulh Yargıcı?nın ağzından aktarılır. Barbarları Beklerken, ürkütücü bir zorbalığın öyküsünü dile getirmekle birlikte, öncelikle bir aşk, sevecenlik, bağışlama ve insancıl duygular romanı. Coetzee roman kişilerini, olayların geçtiği ortamı öylesine ustaca aktarıyor ki, karakterlerin hiçbiri karikatürleşmeden, iyi ve kötü yanlarıyla somutlaşıyor. Coetzee zorbalara da, onların kurbanlarına da aynı insancıl tavır içinde yaklaşıyor. Barbarları Beklerken?i okurken, bir yandan az gelişmiş ülkelerde yıllardır oynanan siyasal oyunları izleyecek, öte yandan alışılmadık ama gerçek, sarsıcı bir aşka tanık olacaksınız.Sayfa Sayısı: 200

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Eleştirmenler, Coetzee’nin, yoğun, eksiltili anlatılarında Güney Afrika devletinin apertheid dönemi sırası ve sonrasına dair alegorilerini bulmaya çalışırlar. Barbarları Beklerken, muhakkak ki böyle bir yoruma açıktır..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

04.12.2020

Etkileyici

Okuduğum en güzel kitaplardan biriydi...

11.11.2020

Düşündürücü

Medeni olduklarını iddia ederken gelip yerleştikleri yerlerin insanlarını barbar diye niteleyip onlara karşı asıl barbarlığı yapanların öyküsü. Yıllar geçsede tekrar tekrar yaşanabilecek olayları anlatıyor. Herkes kendi payına bir ders çıkarabilir.

27.02.2019

Entelektüel Yalnızlık

Kitabın kahramanı, bulunduğu şehirde oldukça yalnız biridir. Hem fiziki hem de manevi olarak. Etrafında gerçekleşen kötülükler sıradan bir hâl almıştır. Bunların önüne geçebilmek için yaptıkları ise kahramanın sonunu getirebilecek tehlikeler doğurur. Coetzee'yi ilk defa okudum. Devamını getireceğim bir izlenim bıraktı.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.