15,55 TL
Standart Teslimat : 10 Ağustos - 13 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Bambu Sapı Kitap Açıklaması

 

“Ben daha çok hiçbir yere ait olmayan bir bambu sapı gibiydim. Bambu sapından bir parça koparıp herhangi bir toprak parçasına soktuğunuzda tutar. Toprağa gömülen sap çok geçmeden yeni kökler salar ve geçmişi ve hatıraları olmadan yeni yerinde büyümeye başlar. Ona farklı adlar verildiğini de bilmez.'' Jose Mendoza veya İsa al-Tarouf: Filipinler’de Arap, Kuveyt’te Filipinli. Hiçbir yere ait olamayan ve her yere ait olan bir genç adamın hayat öyküsü.


 


Filipinli bir anne ve Kuveytli bir babanın trajik hatası olmak, onu var olabilecek en büyük arayışın içine düşürmüştü: Kendi kimliğini arayış. Coğrafyalar, diller ve dinlerin, aşkının ve kendinden olmayanı dışlayan toplumların kıskacında, kendi adını bile sahiplenemediği ülkelerde hayalinin peşindeydi. Peki, hayal gibi bir ülke hayal ettiklerimizi bize verebilir miydi?


 (Tanıtım Bülteninden)

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

09.07.2019

İnancın tek yeri kalbindir!

''Tıpkı bir bambu sapı gibi yeniden kök salabilir miydim gerçekten?''Kitabın kapağında bu cümle yer alıyor.Gerçekten mükemmel...Bu sözle bile kitap beni oku diye bağırıyor.Ama okuyunca hiç pişman olmuyorsunuz.Bambu Sapı'nda aslında karakterin her özelliği hikayeyi biraz duygusallaştırıyor.Mesela ana karakter Filipinli bir anne ve Kuveytli bir babanın çocuğu olduğu için gittiği yerde bile adı değişiyor.Bir yerde Jose bir yerde İsa...Kitabın en beğendiğim özelliklerinden biri de toplumlar arasındaki farklılığı çok doğru ve güzel yansıtması.Öyle ki İsa ya da Jose Kuveytte birbirini tanımayan insanların birbirine selam vermesini garipsiyor.Yazar karakterin iç dünyasını ve kendini bulma,özünü tanıma isteğini de oldukça iyi anlatıyor.Ve son olarak kitaptan güzel bir benzetme paylaşacağım:''Trajediler hafızamızın duvarlarında derin izler bırakıyor,mutluluksa ışıl ışıl resimler çiziyor.Zaman duvalarda yağan yağmur gibi renkleri siliyor ama izleri olduğu yerde bırakıyor

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.