26,7 TL
Standart Teslimat : 28 Haziran - 01 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Acı Çikolata Kitap Açıklaması

 

Yemek pişirerek, yemek yiyerek, yemekler aracılığıyla aşk ilanı, tinsel ve tensel iletişim gerçekleşebilir mi? Laura Esquivel, "Acı Çikolata" ile, içinde yemek tarifleri, aşk öyküleri ve kocakarı ilaçları bulunan bu romanla bu iletişimin gerçekleşebileceğini kanıtlıyor. Yüzyıl başlarında Meksika'da devrim, eski kolonyal toplumun son kalıntılarını temizlerken, aile geleneğine göre evlenmesi olanaksız, ama buna karşın Pedro'ya delicesine tutkun Tita, yemek yapmayı aşkının iletişim aracına dönüştürüyor. Laura Esquivel bu olanaksız aşkı yemek ve kocakarı ilaçları tanımlarıyla dile getiriyor ve sarsıcı, büyüleyici bir dille bu aşkın ezgisini yaratıyor; yarım kilo soğan, iki baş sarmısak, bir tutam fesleğen, romanın her satırından fışkıran yakıcı aşkın simgesine dönüşüyor. Yazarın ironik, neşeli ve yumuşak bir dili var; yaşam sevgisi ve tensel aşk bu dil içinde büyülü gerçekliğe bağlanıyor. Hiçbir kadın yazar, kadın dünyasını bu düzeyde dile getiremedi. Kısa zamanda on beş dile çevrilen ve yazarın senaryosuyla sinemaya aktarılan, filmi ülkemizde de büyük ilgiyle karşılanan "Acı Çikolata", başta Meksika ve ABD olmak üzere yayımlandığı her ülkede satış rekorları kırdı. Bir kez okumakla yetinemeyeceğiniz bir roman.


 


(Tanıtım Bülteninden)

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

İnce şeyler manifestosu...
Fikri Sabit

Ah, kimselerin vakti yok / Durup ince şeyleri anlamaya // Kalın fırçalarını kullanarak geçiyorlar / Evler çocuklar mezarlar çizerek dünyaya...

Gülten Akın’ın İlkyaz’ı dilimin ucunda, aklıma takılı, okudum elimdeki yeni kitabı, kısacık bir gün ve şiir boyunca... Birileri daha ince şeyleri anlamaya, onlara vakit ayırmaya davet ediyordu, ince ince ses yükseltiyordu, dikkatimizi çekmeye çalışıyordu. Şaşırmadım hiç, ne de olsa ilkyaza çok az kaldı diye düşündüm ve davete bir şiirin sonu gibi ıslıkla cevap verdim...

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

1001 Kitap'tan 1'i

"O günden sonra, Tita’nın hâkimiyealanı mutfak oldu…"

Meksika’da geçen bu keyifli aşk hikâyesinin 12 bölümünden her biri bir ayın adını taşır ve bir yemek tarifiyle başlar. Malzemelerin birleşiminden ortaya, anlattığı mutfak gibi dünyevî zevk ve lezzetlerle dolu bir kitap çıkar. Böylece yemek yemek nasıl günlük yaşamımızın vazgeçilmez parçasıysa, yemek tarifleri de Acı Çikolata’nın o derece vazgeçilmez bir parçası haline gelir. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

01.04.2022

Çok Keyifli...

Bir günde okuyup bitirdiğim; çok sürükleyici ve de alışılmışın biraz dışında bir anlatım tarzı ile çok keyif veren bir roman.

15.06.2021

Harika!

Okuduğum en garip ve en güzel roman olabilir. Özellikle aile ilişkilerine mistik bir bakış açısı isteyenler için harika bir kitap.

19.02.2021

Öneririm

Sıradışı bir anlatım, alışkın olmadığımız bir kültür.. Ama her şekilde anafikri kadın gücü. Her kadın okumalı bence, mutlaka kendinden izler bulacaktır.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.