4/5 - 34 Kişi Yorum Yap

Hamur Tipi : 2. Hamur

Baskı Sayısı : 1. Basım

İlk Baskı Yılı : 2018

Sayfa Sayısı : 248

Ebat : 13,4 x 19,8

Avrupa, imparatorlukların dağılmasıyla ulus devletlere dönüşür ve aydınlanmanın ardından sanayi kapitalizmine geçerken Osmanlı İmparatorluğu hep bir ümmet devleti olarak kaldı. Ne tam olarak aydınlanmaya girebildi ne de sanayi kapitalizminin getir ... Tamamını gör
20,9 TL
30,0 TL %30
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Mahfi Eğilmez

Mahfi Eğilmez

Kendi dilinden..."İstanbul'da doğdum.Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni (iktisat ve maliye bölümü) bitirdim. Doktoramı Gazi Üniversitesi'nden "Kamu İktisadi Teşebbüslerinin Finansmanı başlıklı" tezi savunarak aldım.Maliye Müfettiş Muavini olarak başladığım kamu hizmetinde Maliye Müfettişi, Maliye Başmüfettişi, Gelirler Genel Müdür Yardımcısı (tedvir), Hazine ... Tamamını görKitap Açıklaması

Avrupa, imparatorlukların dağılmasıyla ulus devletlere dönüşür ve aydınlanmanın ardından sanayi kapitalizmine geçerken Osmanlı İmparatorluğu hep bir ümmet devleti olarak kaldı. Ne tam olarak aydınlanmaya girebildi ne de sanayi kapitalizminin getirdiği rüzgârı yakalayabildi. 
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla aydınlanma ve sanayileşme atılımı gibi kazanımlar çıktı ortaya. Ne var ki bunlar, toplumca bir çaba karşılığı elde edilmiş kazanımlardan çok, ilerici bir kadronun getirdiği düzenlemelerdi. O nedenle de toplum tarafından tam olarak sahiplenilmediler. 
Son yüz yılda ülkemizde yaşanan sosyo-ekonomik evrim başlangıçta ileriye doğru olsa da sonradan çok daha karışık bir görünüm içine girdi. Bizde hiçbir zaman geniş bir sanayi burjuvazisi oluşamadı. Daha çok bir esnaf burjuvazisi oluştu. Hiçbir zaman kapitalizm, ahbap-çavuş kapitalizmini aşamadı. Türkiye bazen Batı’ya bazen Doğu’ya, bazen ileriye bazen geriye doğru kararsız bir denge içinde savrulup durdu. 
Bu kitap Türkiye’nin Osmanlı’dan bu yana yaşadığı bu karışık ve kararsız değişimi değerlendirmeyi  amaçlıyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

 

 

Puanlamalar

%67,6
%17,6
%2,9
%5,9
%5,9
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap
Bu yılın en iyi kitaplarından biri

Jeopolitik, Siyasi , ekonomik pek çok kitabı tek tek okuyarak elde edebileceğiniz bilgileri yazar birikimini konuşturarak , kolay okunur ve anlaşılır bir şekilde biraraya getirmiş. Çok başarılı ..

başarılı

sanırım popüler bilim başlığında değerlendirilebilecek bir kitap. Amacına ulaşmış bu anlamda başarılı. Bu konulara biraz hakim okuyucular için Y. Özdil varı çok kısa cümleler biraz sıkıcı olsa da amacı geniş kitleleri aydınlatmak olan kitabın böyle bir üslup kullanması kabul edilebilir.

Eğitim

İşte o yüzden en önemli şey eğitimdir. Halkın topyekûn eğitimi. Yoksa ilerici lider kadro bir gün doğal olarak gider. Halk bu sürede ne kadar modern eğitime tabi tutulabilmişse (ki bu çok zor iştir)  geriye kalan halkın karşı devrim atağına karşı koyabilmesi o derece başarılı olabilir.