73,5 TL
Standart Teslimat : 10 Ekim - 13 Ekim
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Tırnak İçinde Ölüm Kitap Açıklaması

 


Svetlana Boym, 60'lı yıllarda Roland Barthes ve Michel Foucault tarafından ortaya atılan ve giderek bir efsane halini alan "yazarın ölümü" tezini sorguluyor, yazarın ölümünün tam da Barthes'ın kullandığı anlamda çağdaş bir "söylen"den ibaret olduğunu öne sürüyor. Rus Biçimciliğinden, Amerikan Yeni Eleştirisi ve Fransız Post-yapısalcılığına kadar uzanan bir alanda modern eleştirinin biyografi ile edebiyat arasındaki ilişkileri nasıl ele aldığını inceleyen yazar, Fransız şiirinden Mallarmé, Valéry ve Rimbaud'yu, Rus şiirinden Mayakovski ve Marina Tsvetayeva'yı çözümlemelerinin merkezine yerleştiriyor. Genelde edebiyat ile hayat, özelde şairin hayatı ile şiiri, ve asıl olarak da, şairin retorik ölümü ile gerçek ölümü arasındaki ilişki yazarın temel ilgi odağı. Edebiyat metinlerindeki bu "ölüm"ün, eleştiriye ilgi duyanlar kadar, kültür incelemelerine ve felsefeye ilgi duyan okurlar tarafından da zevkle okunacağını düşünüyoruz.Sayfa Sayısı: 336

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Fikri Sabit

Yazarın ölümü, şairin ölümü, şairenin ölümü ve eleştirmenin ölümü... Malum, modernizmin edebiyata getirdiği bu tırnak içinde “ölüm” düşüncesine, “sanatın insansızlaşması”na, “yazarın ölümü”ne, bu edebi ölüm sorunsalına hayli uzağız. Uzağız çünkü Türk edebiyatının geçirdiği bir modernizm süreci yok zaten. Kafayı bu konuya takanlar da modernizm sürecinden geçip geçmediğimizi değil, nasıl ve neden geçemediğimizi tartışıyor daha çok. Hadi yazar, şair, şaire neyse de eleştirmenin ölümü bize hepten uzak. Türk edebiyatında ölebilecek gerçek bir eleştiri, bir eleştirmen olduysa bundan pek azımızın haberi var. Dolayısıyla Svetlana Boym’un “Tırnak İçinde Ölüm” adlı çalışmasında yazarın tartışmaya açtığı konulara dair Türkçe karşılıklar bulma çabam öylesine yüzeysel, öylesine beyhude kalarak çeviriyorum sayfaları.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.