65,80 TL %1
64,9 TL
Son 30 Günün En Düşük Fiyatı
Standart Teslimat : 03 Şubat - 06 Şubat
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Janus'un Yüzü - Türk Edebiyatında Kanon ve Karşı - Kanon Kitap Açıklaması

 

Edebiyat kanonu büyük ölçüde siyasi, kültürel ve popüler olanla bağlantılı, belli bir zamandaki edebî kullanımların bir görünümünü sunar ve tarihsel seyri içinde yarattığı etkiyle kendinden sonraki edebî eserlerde yeni açılımlara olanak sağlar. Başka bir ifadeyle, kanona dahil olan eserler, edebî-estetik anlamları sayesinde meydana getirildiği zamandan sıyrılıp aktüel zamanda yaşamaya devam ederek birer kurucu metin işlevi görürler.

Janus’un Yüzü’nde kanon kavramına dair geniş bir çerçeve çizen Turgay Anar, Türk edebiyatında kanona dair panoramik bir değerlendirme yaptıktan sonra, karşı-kanonik eğilimler üzerinde duruyor ve edebiyat tarihi içinde dikkat çeken “Putları Yıkıyoruz”, “Tasfiye Polemiği”, Küllük ve Halkın Dostları dergilerindeki tartışmalar üzerinden konuyu somutlaştırıyor. Kanonun; edebiyatın gelişmesinde, değişim ve dönüşümünde neden bu kadar etkili olduğunu gözler önüne seren bu kitap, kanon ve karşı-kanon kavramlarının hem dünya edebiyatında hem de Türk edebiyatında doğru anlaşılması için önemli bir kaynak görevi görüyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.