22,8 TL
Standart Teslimat : 13 Ağustos - 16 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

İngiliz Casus Lawrence ve 27 Madde Kitap Açıklaması

 

1917 Ağustos’unda, İngiliz Yüksek Komiserliği tarafından Thomas Edward Lawrence’a, İngiliz Subayları tarafından kullanılabilecek, Araplarla ilgili ne öğrendiğini anlatan bir el kitabı yazması görevi verilir.

Lawrence’in tespitlerine ait “27 Madde”lik ilkeler manzumesi uluslaşma sürecinde yer alan yönetici insanlarla birlikte çalışmanın felsefi ilkelerini ortaya koyar, Arap Bülteninde yayınlanır ve askeri liderler için okunması gereken bir dokümana dönüştürülür. Irak Savaşından hemen önce ABD Dış İlişkiler Konseyi tarafından Saddam’ın devrilmesinden sonra Irak’ın yönetilmesine yönelik uygulanacak planın yüzyıl önce yazılmış “27 Madde”ye dayandırılması ise tesadüf değildir. “27 Madde”, yüzyıl önce gelişen olaylara ışık tutmasının ötesinde günümüzde tekerrür eden olaylar silsilesinin aynası gibidir.

Kısacası ve her şeyden önemlisi Lawrence’in Maddeleri savaş alanında başlar ancak onların kıymeti; yönetim, liderlik ve iş dünyasının ötesine kadar uzanır. Söz konusu maddelerin, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (Central Intelligence Agency-CIA)’nın resmi internet sitesi çalışmalar bölümü başta olmak üzere birçok istihbarat teşkilatı tarafından dikkatle incelendiği görülmektedir.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.