44,8 TL
Standart Teslimat : 27 Eylül - 30 Eylül
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Halk Şiirimizin Gücü Kitap Açıklaması

 


Dile dayanan bir yaratı olan şiir, gücünü dilin sınırsız olanaklarından, bugün bile bütünüyle çözülememiş sırlarından ve kişisel kullanımından alır.
Doğan Aksan, "Halk Şiirimizin Gücü" adlı bu kitabında, şiir dili üzerinde çalışmış bir dilbilimci olarak, halk şiirimizin doruktaki, sevilen, beğenilen ürünleri başta olmak üzere birçok örneğini güçlü kılan yönleri, şiir dili, dilbilim ve anlambilim bakımından ele alıp bu doğrultuda saptadıklarını, gözlem ve yargılarını ortaya koymaktadır.Sayfa Sayısı: 242

Baskı Yılı: 2005


Dili: Türkçe
Yayınevi: Bilgi Yayınevi

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

Türk halk şiirine dilbilimsel ve anlambilimsel bakış

MÜGE CANPOLAT
Halk şiirimizle ilgili yayınlarda genellikle ya âşıkların yaşamöyküleri özetlenerek şiirlerinden örnekler verilir ya da anonim halk şiiri derlemeleri yapılır. Halk şiirinin dil özelliklerinden söz eden araştırmalarda ise çoğunlukla hangi dilsel ölçütlerin kullanıldığı belirtilmeyerek “halk şiirimizin dili temiz ve sade bir Türkçedir” türünden genel yargılara varılır. Oysa halk şiirimizin ne kadar güçlü olduğunu göstermek için bu yeterli değildir.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.