63,8 TL
Standart Teslimat : 15 Ağustos - 18 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Gülün Adı Kitap Açıklaması

 

Gülün Adı

İtalyan bilim insanı ve tarihçi Umberto Eco’nun ilk romanı olan Gülün Adı, okurlarıyla buluştuğu 1980 yılından günümüze dünya çapında büyük ses getirmeye devam ediyor. Yazarının adını dünya edebiyatının unutulmazları arasına kazıyan roman, kurgusal düzleminin ötesinde devasa bir tarihe ışık tutuyor.

Orta Çağ’ın Hristiyan toplumunu ve çeşitli dini oluşumlarını konu edinen Gülün Adı, kurgusu ve sürükleyici anlatımıyla aynı zamanda polisiye ve gizem türlerinin özelliklerini de yansıtıyor. Bu kitap ile bir yandan macera dolu bir okuma deneyiminin tadına varırken, diğer yandan edebiyat ve tarih birikiminize büyük katkılar sağlayacaksınız.

Orta Çağ’da Nefes Kesici Bir Serüvene Hazır Mısınız?

Gülün Adı, tümüyle Orta Çağ zihniyetinin hakim olduğu 13’üncü yüzyılda geçiyor. Mekan olarak da Katolik Hristiyanlığın kalesi konumundaki İtalya’yı merkeze alan roman, genel bağlamda İmparatorluk ile Papalık arasındaki anlaşmazlıkları konu ediniyor. Romanın çekirdek olay örgüsünde ise büyük bir manastırda işlenen cinayet şüphesi yer alıyor.

Eserin ana kahramanı olarak okurları, aynı zamanda anlatıcı konumundaki Dom Adso adlı genç bir Hristiyan karşılıyor. Üstadı Baskerville’li Rahip William ile birlikte bir manastıra gitmekle görevlendirilen Adso, yaşadıklarını tüm detaylarıyla sayfalara aktarıyor. Adso’nun gözlemleri ile yedi günlük bir zaman dilimini kapsayan roman, etkileyici tasvirleri ve dönemi yansıtan dili ile okurlarını tam anlamıyla bir zaman yolculuğuna çıkarıyor.

Geçmişin Ruhu, Modern Bir Yapıtla Yeniden Canlanıyor

Umberto Eco; tarihçi, filozof, semiolog (göstergebilimci) ve Orta Çağ uzmanı olmasının yanı sıra James Joyce hakkındaki kapsamlı çalışmalarıyla da biliniyor. Joyce’un dünyanın en güçlü modernist romanı olarak değerlendirilen Ulysses adlı yapıtı, etkisini Eco’nun romanında da güçlü bir şekilde hissettiriyor.

Gülün Adı’nı süslü bir dil ve bir o kadar da modern bir üslupla kaleme alan Eco, böylece dünya edebiyatına oldukça zengin bir yapıt sunuyor. Roman, bu yönüyle Fransa’nın en önemli gazetelerinden olan Le Monde’un hazırladığı “Yüz Yılın Yüz Kitabı” listesinde de yer almayı başarıyor.

En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Dünyanın en iyi romanları arasında gösterilen Gülün Adı’nı yoksa siz hala okumadınız mı? Bu değerli yapıtı hemen şimdi sipariş verin, sepete özel avantajlardan yararlanarak kütüphanenizi zenginleştirmenin ayrıcalığı yaşayın!

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Umberto Eco’nun Gülün Adı adlı romanı, güzel olduğu kadar karmaşık bir anlatım sistemiyle okura hem işaretbilimine dair açık bir savunma hem de karmakarışık bir dedektiflik öyküsü sunar. Her ikisi de, bir dizi el yazması arasında anlatmaya değer bir hikâye bulan bir araştırmacıya dair tamamlanmamış bir öyküyle, bir ön anlatımla inşa edilir..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

25.01.2022

Uzun soluklu akıcı bir olay zinciri

Olayın geçtiği döneme ait gerçek bilgilerle harmanlanmış bir kurgu; gereksiz bilgiler yok; karakterler tarafından her bir anlatılan olay, ilerleyen olay zincirine katkı sağlıyor ve onu bir zemine oturtuyor. Kitap o kadar hoşuma gitti ki tadı damağımda kaldı, okurken altını çizdiğim ve almış olduğum notları bitirdikten sonra tekrar gözden geçirdiğimde fark ettim ki, kitap içerisinde yer alan cümleler baştan sona karakter ve olay gelişimine dair de ilk okuyuşta fark etmediğim bazı ipuçları vermiş. Kısaca, Umberto Eco'nun başarılı anlatımı ile mükemmel bir konu.

25.10.2021

Gülün adı

Muhteşem, okuduğum en iyi eserlerden biriydi.

24.04.2021

Gülün adı

Kitap sayfa sayısı olarak fazla görünse de gayet akıcı bir eser . Okuyanın asla pişman olmayacağı farklı bir kitap . Hristiyanlığa dair cok fazla bilgi kimi zaman sizi yorabilir ama okumanıza ve akışa bir engel değil.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.