62,4 TL
Standart Teslimat : 28 Haziran - 01 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Elektronik Belgelerin İmhası: Teori ve Uygulama Kitap Açıklaması

 

Elektronik ortamdaki belgelerin imhası diğer bilgi saklama ortamlarına göre farklı yöntem ve tekniklerin kullanılmasını gerektirir. Elektronik belgelerin yazılım ve donanım izleri bırakmaları ve çok farklı ortamlarda bulunmaları arşiv imha uygulamaları açısından bir problem teşkil etmektedir. Bu nedenle imha edilen elektronik belgelere tekrar erişimin imkânsız hale gelmesini sağlayacak yazılım ve donanım mekanizmaları/araçları arşiv imha teorisinin elektronik ortamdaki belgelere uygulanması açısından büyük önem taşır. Bu mekanizmaların/araçların, elektronik belge ve izlerini sistem ve saklama ortamlarından çıkarması veya yok etmesi beklenmektedir.

Bu kitapta, elektronik belgenin ve izlerinin güncel ortam ve güncelliğini yitirmiş (obsolete) ortam olarak ikiye ayrılarak imha edilebileceği ve bunların özellikleri bağlamında düşünülmesi gerektiği elde edilmiştir. Güncel ortamdaki belge ve izlerinin imha edilmesi için çoğunlukla yazılımsal yöntemler kullanılırken, güncelliğini yitirmiş ortam için yazılımsal yöntemler yanında donanımsal yöntemlerin de kullanılabileceği görülmüştür. Yazılımsal yöntemler olarak, tasfiye etme, boşaltma, üzerine yazma, temizleme, manyetiksizleştirme gibi farklı teknikler uygulanmaktadır. Donanımsal yöntemler olarak da erişime kapatma, taslama veya fırçalama, çekiçli değirmenle öğütme, parçalama, ufalama, yakma, kesme, eritme gibi teknikler kullanılmaktadır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.