37,7 TL
Standart Teslimat : 07 Aralık - 10 Aralık
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Can Veren Pervaneler Kitap Açıklaması

 

Divan Edebiyatı, geçmiş kültürümüzün eşsiz ve engin hazinelerinden biridir.

Divan edebiyatını anlarsak kültürümüzü, neler kaybettiğimizi ve neleri kazanabileceğimizi çok daha iyi anlarız. İşte bu eser bu konuda tam bir rehber.

“Can Veren Pervaneler” unutulmaya yüz tutmuş muhteşem mirasımız Divan Edebiyatı’nı küllerinden yeniden doğurmaya namzet ve okuyan herkese can verecek bir eser…

Bir sebeple o kadar iltifat ettiği şair Bâkî’ye öfkelenen Kanuni merhum, şiir kudretini konuşturarak onu memleketine sürgün yönünde ferman ısdâr eder:

Tabii biri şairlerin sultanı biri de Osmanlı Sultanı fakat ikisi de gönüllerin sultanı olunca ortaya aşağıdaki şaheserler çıkmış:

“Baki bed / Azm-i bülend / Bursa’ya red / Nefy-i ebed”

[Bâkî kötü adam; yüksek kararım odur ki -memleketi olan- Bursa’ya gönderilsin, bir daha da gözüm görmesin.]

Bu müstesna edebiyat için yine kendi kaleminden netice-i kelâm:
“Geçmiş Zaman Olur Ki Hayali Cihan Değer.”

İşte “Can Veren Pervaneler”, işte Divan Edebiyatı…

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

21.12.2020

Divan Edebiyatı

Hayati hocamız ile tanismayanlarin acele etmesi gerekiyor.Hocamiz Divan edebiyatini yaşayarak hissederek idrak etmenin manasını bize de gösteriyor.Beyitleri bize akici bir dille özetlemiş Divan şairlerinden Nabiyi büyük sairi bugün yaşasa yolda görsem tanırım diyor üstadım.Çünkü Divan edebiyatı ve kültürü ile hemhal olmak için çok okumuş.Divan edebiyatini öğrenmek için iyi bir başlangıç.

03.12.2020

Harika

Bütün serisi okunmalı bence.

06.10.2020

can veren pervaneler

Aslında bir çoğumuzun bildiği fakat unuttuğu değerleri hatırlatıyor ve tekrar hayatımızı gözden geçirmemizi sağlıyor,samimiyetle yazılmış bir kitap...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.