39,9 TL
Standart Teslimat : 23 Mayıs - 26 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Bilgi Ağacı - İnsan Anlayışının Biyolojik Temelleri Kitap Açıklaması

 

Şilili iki bilim adamı, Humberto R. Maturana ile Francisco J. Varela tarafından 1984 yılında yazılan Bilgi Ağacı sahiden çığır açan, öncü kitaplardan biri oldu. Bugün, bilim alanında son on-on beş yıla damgasını vuran sinirbilim, evrimci psikoloji, karmaşıklık çalışmaları ve bilinç çalışmaları alanında geliştirilen pek çok tez, bu kitapta oldukça sade bir dille ve bol resimle anlatılan "bilişsel inşacılık" kuramı tarafından önceleniyordu. Amerika'da birçok üniversitenin ders programlarına dahil edilen, hatta Şili'de liselerde okutulmaya başlanan bu kitabın çok basit gibi görünen temel tezi şu: "Yapmak bilmektir, bilmek yapmaktır."

HUMBERTO R. MATURANA: Şilili biyolog ve düşünür. 1928'de Santiago'da doğdu. Şili Üniversitesi'nde önce tıp, ardından biyoloji okudu; Harvard Üniversitesi'nde biyoloji doktorası yaptı. Şimdiye kadar sayısız bilimsel makaleye ve birçok kitaba imza atan Maturana halen Şili Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak hizmet veriyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Şahane Bir Kitap
Oylum Yılmaz

“Bilişsel inşacılık”... Bilmem aramızda bu kuramı duyan var mı... Ancak şu kadarını söyleyeyim, duymayanlar için, vakit gelmiş de geçiyor bile... Şilili iki ilginç bilim adamı Humberto R. Maturana  ve Francisco G. Varela bundan yirmi yıl kadar önce kafa kafaya verip insanın bilişsel yetileri hakkında çığır açan bir kuram ortaya atmışlardı. Ve başta evrimci psikoloji ve sinirbilim olmak üzere sosyal bilimlerin pek çok dalını etkilemeyi, hatta değiştirmeyi başarmışlardı. Amerika’da üniversitelerde, Şili’de ise lise düzeyinde ders kitabı olarak kabul edilen “Bilgi Ağacı”, işte bu ilginç kuramı kitaplaştırdıkları çalışma, nihayetinde Türkçede...

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.