23,2 TL
Standart Teslimat : 30 Haziran - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Antropometri ve Spor Kitap Açıklaması

 

Sporcu seçimi ve yeteneklerinin geliştirilmesi sırasında en azından sporcunun morfolojik anatomik fizyolojik ruhsal bilişsel özellik ve yeteneklerinin dikkate alınması gereklidir. Bunlardan biri veya birkaçının gözardı edilmesi sonucunda sporcu seçiminin veya yeteneklerinin geliştirilmesinin hatalı ve eksik olacağını söyleyebiliriz. Sporda yetenek seçiminde ve sporcunun uygunluk değerlendirmesinde veriler birden çok yöntem ve teknikler yardımıyla elde edilmektedir. Bu türden bilimsel araştırma tekniklerinden biri de antropometridir.
İnsan vücudunun ölçülebilen metrik boyutsal özelliklerini konu alan antropometri bir tekniktir. Bunun için antropometri tekniğiyle o bireyden boy ağırlık büst yüksekliği alt ve üst üye uzunlukları gibi antropometrik ölçüler alınmak suretiyle bireyin vücur bileşimi ve biyolojisi hakkında yorum yapılabilecek veriler elde edilebilmektedir.
Antropometri ölçüm tekniğinde vücut antropometrik ölçüler oluşturmaktadır. Antropometrik ölçülerin doğruluğu antropometrik araştırmaların doğruluğu ve güvenilirliğinin ölçütleridir. Bu nedenle vücuttan antropometrik ölçülerin doğru alınabilmesi için ölçülerin alınacağı noktaların yerlerinin tam olarak belirlenmesi gerekmektedir.
Bu kitapta insan vücudunun morfolojik anatomik fizyolojik yapısı ve bileşiminin ortaya çıkışına neden olan genetik ve çevresel etmenler ile spor ortamında özellikle yeteneğin belirlenmesinde yararlı olan antropometrik teknikler kısa basit ve anlaşılır olarak verilmeye çalışılmıştır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.